Зумајански јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Зумајански јазик
Застапен воКамерун
Изумрендо 2006[1]
Јазично семејство
афроазиско
Јазични кодови
ISO 639-3zuy

Зумајанскиот е исчезнат чадски јазик, дел од подгрупата на масански јазици од афроазиското јазично семејство. Јазикот се зборувал во Камерун. Овој јазик е познат само по неколку запишани зборови кои ги дал последниот говорник на овој јазик пред 2006.[1] Денес нема луѓе кои го зборуваат овој јазик. Се верува дека говорниците на зумајански почнале да зборуваат на фулански.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Blench, 2006. The Afro-Asiatic Languages: Classification and Reference List (ms)
  2. „Zumaya“. Ethnologue. Посетено на 2017-02-10.

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Масански јазици

Надворешни врски[уреди | уреди извор]