Певејски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Певејски јазик
Ламејски јазик
Zime
Застапен воЧад, Камерун
Говорнициоколу 35,000  (1999–2000)e18
Јазично семејство
афроазиско
Јазични кодови
ISO 639-3lme
{{{mapalt}}}

Певејскиот е чадски јазик, дел од погрупата на масански јазици од семејството на афроазиски јазици. Јазикот се зборува од Певејците во Чад и Камерун. Според податоците од 1999 година јазикот го зборуваат околу 35.720 лица.[1]

Дијалекти[уреди | уреди извор]

Јазикот се зборува во регионот Мајо-Кеби Уест во Чад. Јазикот е составен од три дијалекта, ламејски, доејски и дариски. Јазикот се пишува на латиница.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Певејски јазик на „Етнолог“.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]