Нгетејски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Нгетејски јазик
Застапен воЧад
Говорници(10,000 во 1991 г.)
Јазично семејство
афроазиско
Јазични кодови
ISO 639-3

Нгетејскиот е чадски јазик, од подгрупата на масански јазици од јазичното семејство на афроазиски јазици. [1]

Преглед[уреди | уреди извор]

Според податоците од 1991 година, јазикот го зборувале околу 10.000 луѓе. Јазикот се зборува во селото Нгете и околината источно од Пала во јужниот дел на регионот Мајо-Кеби Уест во Чад.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]