Хердејски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хердејски јазик
Застапен воЧад
Говорници40,000  (1999)
Јазично семејство
афроазиско
Јазични кодови
ISO 639-3

Хердејскиот е чадски јазик, од подгрупата на масански јазици од јазичното семејство на афроазиски јазици. [1]

Преглед[уреди | уреди извор]

Според податоците од 1999 година, јазикот го зборувале околу 40.000 луѓе. Јазикот се зборува во областите на Пале и Ламе во јужниот дел на регионот Мајо-Кеби Уест во Чад.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]