Месмејски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Месмејски јазик
Zime
Застапен воЧад
Говорници20.000  
Јазично семејство
афроазиско
Јазични кодови
ISO 639-3zim

Месмејскиот е чадски јазик, дел од погрупата на масански јазици од семејството на афроазиски јазици. Јазикот се зборува во Чад, во регионот Танџиле во југозападниот дел на државата. Според податоците од 1993 година, јазикот го зборувале околу 20.100 Месмејци.[1]

Дијалекти[уреди | уреди извор]

Јазикот е составен од два дијалекта, бероански и замрејски. Јазикот се пишува на латиница.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Месмејски јазик на „Етнолог“

Надворешни врски[уреди | уреди извор]