Мусејски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мусејски јазик
Застапен воЧад, Камерун
Говорници260  (2005–2006)e18
Јазично семејство
афроазиско
Јазични кодови
ISO 639-3mse

Мусејскиот е чадски јазик, дел од погрупата на масански јазици од афроазиското јазично семејство. Јазикот се зборува во Чад и Камерун. Овој јазик има одреден степен на разбирливост со масанскиот јазик.

Фонологија[уреди | уреди извор]

Согласки[уреди | уреди извор]

уснени алвеоларни странични тврдонепчени меконепчени грлени
плозивни безвучни p t k
звучни b d ɡ
имплозивни ɓ ɗ
предносовки mb nd nd͡ʒ ŋɡ
шушливи безвучни f s ɬ h
звучни v z ɮ ɦ
носни m n ŋ
вевни ɾ
апроксимантни w l j

Самогласки[уреди | уреди извор]

предни централни задни
затворени i u
средни e o
отворени a

[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Shryock, Aaron M. (1992). Consonants and tone in Musey. UCLA.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]