Манастир „Св. Пантелејмон“ - Пантелеј

Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Пантелејмон
Поглед на манастирот
Информации
Други имињаПантелејски манастир
Манастир на:МПЦ - ОА
Основан1864
Посветен наСвети Пантелејмон
ЕпархијаБрегалничка
ЦрквиСв. Пантелејмон
Успение на Пресв. Богородица
Св. Нектариј Егински и на Св. Серафим Саровски
Личности
Место
МестоПантелеј, Општина Кочани
Координати41°58′6″N 22°18′35″E / 41.96833° СГШ; 22.30972° ИГД / 41.96833; 22.30972Координати: 41°58′6″N 22°18′35″E / 41.96833° СГШ; 22.30972° ИГД / 41.96833; 22.30972
Отворен за јавностда

Св. Пантелејмон (Пантелејски манастир) — манастир во кочанското село Пантелеј. Му припаѓа на Кочанското архијерејско намесништво во Брегалничката епархија на МПЦ - ОА.

Манастирот е сместен на половина километар северозападно од селото. Основан е во 1864 година.[1] Компелсот се состои од две цркви. Во 1872 г. прво е изградена црквата „Успение на Пресвета Богородица“, а во 1885 г. е подигната денес главната манастирска црква „Св. Пантелејмон“ под војдство на игуменот Мартиниј.[1] Во 2020 година бил осветен параклисот во манастироскиот комплекс посветен на Св. Нектариј Егински и на Св. Серафим Саровски“.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Кочанско архиерејско намесништво“. Брегалничка епархија. Архивирано од изворникот на 2022-11-27. Посетено на 31 март 2014.
  2. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2022-01-20. Посетено на 2022-01-20.