Црква „Успение на Пресвета Богородица“ - Пантелеј

Од Википедија — слободната енциклопедија
Успение на Пресвета Богородица
македонска православна црква
Епархија Брегалничка
Архијерејско намесништво Кочанско
Парохија Спанчевска
Местоположба

Карта

Координати 41°58′4.8″N 22°18′36.8″E / 41.968000° СГШ; 22.310222° ИГД / 41.968000; 22.310222Координати: 41°58′4.8″N 22°18′36.8″E / 41.968000° СГШ; 22.310222° ИГД / 41.968000; 22.310222
Место Пантелеј
Општина Кочани
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Богородица Марија
Завршено 1872
Живопис 1872
Архитектонски опис
Архит. тип еднокорабен
Стил преродбенички

Успение на Пресвета Богородица — постарата од двете цркви на Пантелејскиот манастир во кочанското село Пантелеј, претставник на Македонската преродба. Му припаѓа на Кочанското архијерејско намесништво во Брегалничката епархија на МПЦ - ОА.

Црквата е еднокорабна градба, сместена непосредно до главната црква Св. Пантелејмон. Изградена е во 1872 г. под водство на игуменот Хаџи Харалампиј (иако самиот манастир е основан во 1864 година).[1] Живописана е истата година од самоковскиот зограф Захариј Доспевски. Од истиот период се иконостасот и иконите.

Во 2002 г. црквата е обновена под надлежност на митрополитот Агатангел Брегалнички (подоцна Повардарски) поради оштетеноста на нејзината внатрешност. Притоа е изработен нов резбан иконостас од копаничарот Слободан Димитров од Пробиштип, а фреските и иконите се дело на зографот Венко Цветков од Скопје.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Кочанско архиерејско намесништво“. Брегалничка епархија. Архивирано од изворникот на 2022-11-27. Посетено на 31 март 2014.