Црква „Св. Пантелејмон“ - Пантелеј

Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Пантелејмон

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Брегалничка
Архијерејско намесништво Кочанско
Парохија Спанчевска
Местоположба

Карта

Координати 41°58′4.9″N 22°18′36″E / 41.968028° СГШ; 22.31000° ИГД / 41.968028; 22.31000Координати: 41°58′4.9″N 22°18′36″E / 41.968028° СГШ; 22.31000° ИГД / 41.968028; 22.31000
Место Пантелеј
Општина Кочани
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Пантелејмон
Завршено 1885
Живопис 1888 - 1892
Градител Андон Китанов
Архитектонски опис
Архит. тип трикорабна базилика
Стил преродбенички

Св. Пантелејмон — главна црква на Пантелејскиот манастир во кочанското село Пантелеј, претставник на Македонската преродба. Му припаѓа на Кочанското архијерејско намесништво во Брегалничката епархија на МПЦ - ОА.

Црквата е изградена во 1885 г. под водство на игуменот Мартиниј.[1] Автор на црквата и нејзиниот иконостас е големиот градител и зограф Андон Китанов.[2] Градбата претставува трикорабна базилика со три куполи. Живописана е од прочуениот зограф Димитар Андонов Папрадишки во периодот од 1888 до 1892 г. Негови се и иконите на иконостасот.[1][3] Во црквата заедно со Папрадишки работел Петар Николов од Ораовец.[4]

Во 1988 г. на барање на митрополитот Стефан Брегалнички (подоцна архиепископ на МПЦ - ОА), Заводот за заштита на спомениците извршил подробна реставрација на покривната конструкција, кубињата и фреските.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 „Кочанско архиерејско намесништво“. Брегалничка епархија. Архивирано од изворникот на 2022-11-27. Посетено на 31 март 2014.
  2. Василиев, Асен (1965). Български възрожденски майстори: живописци, резбари, строители. София: Наука и изкуствo. стр. 206.
  3. Николовски, Дарко (2020). Фото архива на Антоние Николовски за Македонските зографи од крајот на XIX и почетокот на XX век: (Андонов, Зографски и Ванѓеловиќ) (PDF). Скопје: Едиција Културно наследство, Министерство за култура на Р. С. Македонија. стр. 59.
  4. Ајтовска, Љубинка, Илинка Атанасова (2017). Црквата Свети великомаченик Георгиј – еден век постоење. Кочани: Општина Кочани. стр. 32.