Максим Танк

Од Википедија — слободната енциклопедија
Максим Танк
Роден(а)17 септември 1912(1912-09-17)
Пилковкина (денес Минска област, Белорусија)
Починал(а)7 август 1995(1995-08-07) (возр. 82)
Минск, Белорусија
НационалностБелорусија Белорус
СССР Русин
ПолињаПоет, преведувач

Максим Танк (белоруски: Максiм Танк, руски: Максим Танк, вистинско име Евгениј Скурко, 17 септември 19127 август 1995) бил белоруско-советски поет и преведувач. Бил директор на врховниот совет на Белоруската Советска Социјалистичка Република од 1965 до 1971. Се родил во селото Пилковкина, денес Минска област, Белорусија. Танк починал во Минск, Белорусија во 1995.

Танк на белоруска марка од 2012

Збирка цитати:

 • На сцени (1936)
 • Брусникавата боја (1937)
 • Под јарболот (1938)
 • Наострете ги рамениците 1945), Низ огнениот хоризонт (1945)
 • За да дознаеме (1948)
 • На каменот, железото и златото (1951)
 • Патот на молњата (1957)
 • Мојот дневен леб (1962)
 • Голтката вода (1964)
 • Страниците на календарот. Дневни Забелешки (1970)
 • Аве Марија (1980)

Поеми:

 • Нарок (1937)
 • Јанук Салиба (1942)

Награди[уреди | уреди извор]

 • Народен поет на Белорусија, 1968

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]