Мазник

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мазник
Мазник
Домашен зелник печен под сач.jpg
Мазник печен под вршник
Дел од оброкотглавно јадење
Место на потеклоМакедонија
РегионБалкан
Главни состојкикори, сирење, јајца, праз, спанаќ, зелка, киселец, мелено месо
Варијантиповеќе


Мазник[1], колпите[2], колпиде[3] или вртена пита — традиционално македонско јадење, коешто се состои од тенки слоеви на кори, полнети со сирење, јајца, праз, киселец. Во југозападна Македонија во Битолско, Прилепско и Охридско, вообичаено се подготвува мазник со паричка за Василица.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]