Луиза Улрика Пруска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Луиза Улрика, 1720-1782, шведска кралица, принцеза од Прусија, мажена за кралот Адолф Фредрик - Национален музеј - 39219 година
Луиза Улрика, 1720-1782, шведска кралица, принцеза од Прусија, мажена за кралот Адолф Фредрик - Национален музеј - 39219 година

Луиза Улрика од Прусија (шведски: Lovisa Ulrika  ; германски: Luise Ulrike) (24 јули 1720 – 16 јули 1782 година) била кралица на Шведска од 1751 до 1771 година како сопруга на кралот Адолф Фредерик. Таа била мајка кралица за време на владеењето на кралот Густав III.

Поголемиот царски грб на Германија и нејзиниот император
Поголемиот царски грб на Германија и нејзиниот император

Позадина[уреди | уреди извор]

Луиза Улрика е родена во Берлин како ќерка на Фридрих Вилијам I од Прусија и неговата сопруга Софија Доротеја од Хановер, и затоа била помлада сестра и на Вилхелмин од Бајројт и на Фридрих Велики. Таа го добила шведското име Улрика бидејќи шведската кралица Улрика Елеонора била нејзина богова мајка.[1] Разменила писма со нејзината кума и се мислело дека ќе се омажи за идниот син на Улрика Елеонора, бидејќи самата Улрика Елеонора некогаш се сметала за сопруга на таткото на Луиза Улрика. Сепак, Улрика Елеонора останала без деца.

Луиза Улрика била опишана како убава, интелигентна, со жесток темперамент и силна волја. Таа добила напредно образование во согласност со француската време на просветителството од страна на гувернерката Марте де Рукул и гувернерот Матурин Вејсиер ла Кроз, двајцата француски Хугеноти. На нејзините интелектуални интереси не се спротивставил нејзиниот татко, кој, иако не го одобрувал интересот на нејзините браќа за учење, не го сторил тоа во случајот со неговата ќерка Луиза Улрика, која наводно била миленичка на нејзиниот татко. Таа и нејзиниот најстар брат, идниот Фридрих Велики, имале разумно добри односи, споделувајќи го нивниот интерес за науката и културата. Нејзини омилени меѓу нејзините браќа и сестри биле нејзиниот помлад брат принцот Август Вилијам од Прусија и нејзината сестра принцезата Софија Доротеја од Прусија. На дворот на нејзината мајка, таа се запознала со Волтер, со кого била ангажирана во доживотна преписка, и Маупертуис . За неа се разгледувале неколку династички бракови од 1732 година па сè до денес, вклучувајќи ги Фредерик Луис, принцот од Велс, Чарлс III од Шпанија и Луј од Хесен-Дармштат, но ниту една не се остварила. Таа била назначена за ко-адјутрикс на опатија Кведлинбург со можност да стане владејачка принцеза-игуманија во 1743 година, иднина која таа не ја одобрила.

Во 1743 година, биле одржани избори за назначување на принцот престолонаследник на шведскиот трон, бидејќи Фридрих I од Шведска немал деца, а францускиот де факто регент, кардинал Флери, предложил брак помеѓу Луиза Улрика и францускиот кандидат: Кристијан IV, гроф. Палатин од Цвајбрикен. Овие планови прекинале кога Кристијан ги загубил изборите од рускиот кандидат, Адолф Фредерик од Холштајн-Готорп. Кога биле направени преговори за договор за брак за новоизбраниот принц престолонаследникот Адолф Фредерик од Шведска, прв кандидат била принцезата Луиз од Данска. Овие планови биле отповикани кога била донесена одлука да се создаде троен сојуз меѓу Шведска, Русија и Прусија преку династични бракови. Наследникот на шведскиот престол требало да се ожени со член на Пруската кралска куќа, додека наследникот на рускиот престол требало да се ожени со Софи Анхалт-Цербст (идната Катерина Велика) кои биле избрани од страна на Прусија. Во согласност со овој договор, Луиза Улрика или нејзината сестра принцезата Ана Амалија од Прусија требало да бидат избрани за шведскиот натпревар. Шведскиот пратеник во Берлин, Карл Руденшолд, ги видел и препорачал предлогот да и се даде на Луиза Улрика. Самиот Фридрих Велики ја претпочитал Ана Амалија за шведскиот брак: тој ја опишал Ана Амалија за шведските претставници како добро средена и попогодна за Шведска, додека Луиза Улрика била арогантна, темпераментна и интригантка. Се сугерирало дека одлуката на Фредрик била дадена затоа што тој верувал дека Ана Амалија ќе биде полесно да се контролира како пруски агент во Шведска отколку силната и доминантна волја на Луиза Улрика. По консултација Адолф Фредерик, сепак, Швеѓаните ја избрале Луиза Улрика и нејзиниот брат ја дал својата согласност на 1 март 1744. Таа добила знаење за Шведска, била советувана да не се меша во политиката и ја преземала лутеранската вера на 28 јуни.

Круна принцеза[уреди | уреди извор]

Луиза Улрика од Прусија како божицата Аурора од Франсоа-Адриен Латинвил (1747).
Луиза Улрика од Густаф Лундберг.

На 17 јули 1744 година, Луиза Улрика и Адолф Фредерик се венчале по прокура во Берлин, со нејзиниот омилен брат Август Вилхелм како полномошник за отсутниот младоженец. Таа била придружувана од Берлин до Шведска Померанија од страна на шведскиот пратеник, грофот Карл Густаф Тесин, неговата сопруга Ула Тесин и внуката на неговата сопруга Шарлота Спар, која била назначена за нејзина почесна слугинка. Во Шведска Померанија, придружбата била пречекана од шведскиот генерален гувернер на покраината и од дворот на покојната кралица под раководството на нејзината господарка за облека, грофицата Хедвиг Елизабет Штромфелт: таа ја задржала само својата госпоѓа во чекање Вилхелмин фон дер Кнезебек и неколку лакеи од нејзината Пруска придружба.

Придружбата заминала од Риген и пристигнала во Шведска во Карлскона, каде што била официјално пречекана од нејзиниот сопруг, престолонаследникот Адолф Фредерик од Шведска. На 18 август 1744 година, тие биле пречекани од кралот Фредерик I во палатата Дротнингхолм, каде што била извршена нивната втора свадбена церемонија истиот ден, по што следел бал, дочек на суд и прогласување на бракот. Луиза Улрика и Адолф Фредерик наводно имале взаемно добар впечаток еден за друг на нивната прва средба, а нивниот личен однос бил опишан како меѓусебно среќен и хармоничен. Адолф Фредерик бил опишан како интровертен, нежен и покорен. Наводно, Луиза Улрика била задоволна од него бидејќи веднаш се почувствувала сигурна во тоа штом му била претпоставена. Веќе во текот на првиот ден заедно, таа го информирала дека нејзиниот брат Фридрих Велики имал планови за сојуз помеѓу Шведска, Русија и Прусија, и побарала од него да го подигне предметот со прускиот претставник, кој исто така се согласил.

Луиза Улрика била примена со ентузијазам во Шведска како надеж за спас од кризата за наследството. При раѓањето на нејзиното прво дете во 1745 година, во шведската кралска куќа не се родиле деца повеќе од 50 години и таа се здобила со почетна популарност со нејзината убавина, духовитост и интерес за науката и културата. Карл Густаф Тесин ја опишал како „мудроста на бог во лик на ангел“. И покрај тоа што францускиот и бил мајчин јазик, Карл Јеспер Бензелиус го подучувала и шведскиот и добро го совладала за само две години. Студирала шведска литература и направила библиотека на шведски јазик, се допишувала со Кралската шведска академија на науките и создала научна збирка за природата. Нејзиното арогантно и вообразено однесување, сепак, на крајот ја прави помалку популарна надвор од кралскиот двор.

По нејзиното пристигнување, ѝ била доделена палатата Дротнингхолм како нејзина летна резиденција, каде што „Младиот двор“, како што се нарекувал, се користел за излети, маскенбал и аматерски театар на француски јазик. Во дворот на престолонаследникот доминирал Карл Густаф Тесин, кој ја придружувал Луиза Улрика во Шведска и останал влијателен фаворит за време на нејзините години како престолонаследник. Адолф Фредерик никогаш не се грижел многу за Тесин, но Луиза Улрика го назначила за маршал на дворот и на крајот кралски гувернер на нејзиниот син принцот Густав. Тесин стоел зад многу забави во кругот на престолонаследничката и се зборувало дека тој бил премногу желен да ја задоволи Луиза Улрика на кој било можен начин.Имало непотврдени гласини дека Тесин бил љубовник на Луиза Улрика за време на нејзиниот мандат како престолонаследничка. Нејзиниот син Густав III подоцна се осврнал на овие гласини, дека иако грофот Тесин бил заљубен во неа, неговите чувства биле еднострани и не биле одговорени од мајка му, бидејќи љубовната врска со благородник била во спротивност со „природниот презир“ на Луиза. Самата Улрика како кралски филц за секој предмет, благороден или не.[2] Нејзиниот круг на дворот ја вклучувал Хенрика Јулијана фон Ливен, која веднаш станала нејзина омилена меѓу нејзините дами во чекање; интелектуалката Кетрин Шарлот Де ла Гарди, научничката Ева Екеблад и духовитиот Андерс Јохан фон Хопкен.

Од моментот кога пристигнала во Шведска, Луиза Улрика се занимавала со политика. Нејзиниот политички идеал била апсолутна монархија,  и не и се допаднала шведската уставна монархија од моментот кога и била објаснета. Таа, исто така, не го сакала системот на правната правда. Кога во еден момент мислела дека била изложена на заговор, напишала: „Законите се толку чудни и не се осмелуваат да уапсат некого само поради сомневање без доказ, што му користило повеќе на поединецот отколку на Кралството“.  Таа ја почитувала политичката способност на Карл Густаф Тесин, и го идентификувала како сојузник кои сакаат да ја зголемат кралската моќ. На Божиќ 1744 година, таа го посетила Тесин и му подарила фенер во маската на божицата Дијана со натпис: „Направен само за да фрли светлина на политичкиот систем на денот“. 

Во кругот на сопствениот двор, таа била опкружена со симпатизери на Капите. Нејзината омилена Хенрика Јулијана фон Ливен била истакнат симпатизер на Капите, како и Клес Екеблад, Ханс Хенрик фон Ливен, Андерс Јохан фон Хопкен и други членови на нејзиниот личен круг на пријатели, а преку нејзините дворски врски таа склучила сојуз со Капите (забава). Нејзината стратегија била да влијае на гласовите во парламентот на Риксдаг преку поткуп. По раѓањето на нејзиниот најстар син во 1746 година, таа го придружувала престолонаследникот на официјалната турнеја низ земјата, за време во која собрала агенти меѓу членовите на Капите преку мито. При посетата на парламентарецот на Кап, Калсениус, таа го опишала како: „Најголемиот негативец на светот, но нема да заминам додека не го поткупам. Тоа било единственото средство со кое можела да се достигне целта што ја има на ум.“ Калсениус, исто така, е потврдено дека гласал со партијата Капи токму за прашањата интересни за Луиза Улрика за време на гласањето во Риксдаг. Нејзината цел била да го собори уставот и повторно да го воведе системот на апсолутна монархија со просветлен апсолутизам во Шведска. Нејзините планови биле меѓународно забележани веќе со нејзиното создавање наРедот на хармонијата, со мотото на единство.[1]  Нејзините планови биле спротивставени од оние на Русија и Велика Британија, кои во 1746 година, во сојуз со Капите (забава), се обиделе да извршат државен удар преку нивните агенти во Шведска против кралската куќа.

Во февруари 1748 година, Луиза Улрика го подготвувала својот прв државен удар за соборување на парламентарното владеење во корист на апсолутната монархија. Во тој момент, кралот се разболел и Русија била вклучена во војната за австриското наследство. Со поддршката на Тесин и Фредерик Велики, Луиза Улрика и партијата Капи се согласиле да го променат уставот во корист на поголема кралска моќ, доколку кралот умре кога Русите се вклучени во војната и не можат да реагираат. Луиза Улрика се согласила да му дозволи на Риксдагот да ја задржи својата моќ над законите, додека на монархот треба да му се даде моќ над армијата, благајната и надворешната политика. Државниот удар бил прекинат со мирот на војната и закрепнувањето на Фредерик I. Во надворешната политика, таа била лојална на Прусија. Нејзиниот брат Фредерик Велики ѝ дал задача да го прекине сојузот меѓу Шведска и Русија во корист на сојузот со Прусија: таа склучила сојуз со Тесин, прускиот амбасадор и партијата Капи, го убедила Адолф Фредерик да ја искаже својата поддршка за Прускиот сојуз, и иако таа не успеала на гласањето во 1745 година, парламентот гласал за сојуз меѓу Шведска, Прусија и Франција во 1747 година.

Кралицата[уреди | уреди извор]

Луиза Улрика од Прусија од Карл Фредрих Брандер.
Луиза Улрика од Прусија од Лоренс Паш Помладиот.

Во 1751 година, ноќта пред смртта на кралот Фредерик I, Луиза Улрика подготвувала државен удар со престолонаследникот Адолф Фредерик и Ханс Хенрик фон Ливен. Планот бил, наместо да биде потврден како монарх од Риксдагот на имотите откако ја дал кралската заклетва дека ќе го почитува уставот, Адолф Фредерик требало да ја преземе иницијативата и веднаш по смртта на кралот да ја преземе контролата над кралскиот совет и да се прогласи себеси за монарх со наследство наместо да биде избран како таков од Риксдагот.

За да ги истражува подготовките на кралскиот совет, Луиза Улрика лично го контактирала својот миленик, советникот Карл Густаф Тесин, во неговата креветска одаја таа вечер. Меѓутоа, Тесин одбил да ја информира за плановите на советот, и понатаму одбивал да ги поддржи нејзините планови за државен удар. Во моментот на смртта на кралот на 25 март, Тесин наместо тоа, на Адолф Фредерик му подарил изјава за кралска заклетва да ја потпише пред да биде признат за крал. На 26 март 1751 година, Адолф Фредерик дал заклетва пред Риксдагот на имотите дека ќе го почитува уставот пред да биде признат за крал, во присуство на Луиза Улрика. Пред нивното крунисување, Луиза Улрика, во соработка со нејзиниот брат Фридрих Велики, се обидела да докаже дека уставот му дозволува на монархот поголема моќ од она што го навел Риксдагот и јасно ставил до знаење дека размислува да одбие, да му дозволи на Адолф Фредерик да ја потпише заклетвата. На ден пред крунисувањето, таа на крајот била принудена да му дозволи на Адолф Фредерик да го потпише.

Адолф Фредерик и Луиза Улрика биле крунисани за крал и кралица на Шведска во Сторкиркан во Стокхолм на 26 ноември 1751 година. Како кралица, Луиза Улрика имала одредено значење како покровител на културата и науката. Во 1753 година, таа ја основала Кралската шведска академија за книжевност, историја и антиквитети и дејствувала како покровител на Карл фон Лине, кој ја добил одговорноста за научната збирка за природата во палатата Дротнингхолм. Нејзиното „посвојување“ на Густав Бадин, всушност, било наменето како форма на научен експеримент. Таа исто така дејствувала како покровител на уметниците како што се Хедвиг Шарлота Норденфлихт, Олоф фон Далин, Жан Ерик Рен и Јохан Паш. Таа, исто така, го изградила театарот на палатата Дротнингхолм и театарот Конфиденсен : сепак, бидејќи била франкофил, како што била модата, таа немала корист, туку го прекинала развојот на шведскиот театар, бидејќи го иселила новооснованиот театар на шведски јазик во Болхусет и го заменила со Француски театар, трупата Ду Лондел, што било само придобивка за оние кои знаеле да зборуваат француски.[3]

Веднаш по крунисувањето, Луиза Улрика подготвила нов удар во корист на апсолутната монархија. Кралицата Луиза Улрика силно доминирала со нејзиниот сопруг и со дворот, и таа веројатно ќе била вистинскиот владетел за време на владеењето на нејзиниот сопружник доколку Шведска била апсолутна монархија: во овој момент, сепак, кралот бил само украс. Ова во голема мера ја негодувала кралицата, која и самата е родена во апсолутна монархија. Таа не можела да го разбере ниту да го оправда шведскиот парламент, Риксдаг. За неа, не било прифатливо кралска личност да мора да прима селани во кралските салони, како што била принудена да прави со претставниците на селаните од Риксдагот. Таа дополнително се налутила кога Риксдагот го принудил кралот да се откаже од своите претензии за тронот на Холштајн-Готорп. За да го покаже својот презир, таа ги понижила претставниците на Риксдагот користејќи го бонтонот на кралскиот двор: ги запрела нивните кочии пред замокот и со часови не ги примала, додека дозволувала да ги примат оние што пристигнале по нив и им поставувала да седнат на помали столчиња за да ги понижи. Во дворските театри, француската театарска трупа и италијанската оперска дружина извеле претстави кои охрабрувале и навестувале дека кралот ќе ја преземе контролата над неговото кралство.

Тесин повеќе не бил во нејзина корист како политички сојузник, бидејќи во својот дневник напишал дека таа повеќе не разговара за политика со него и „тврдела дека не учествувала во политиката“. Таа, исто така, го скршила пред сојузот со капи, кои се противеле на нејзините планови за апсолутната монархија. Наместо тоа, таа формирала нова партија меѓу опозицијата во Риксдаг ветувала награди за нејзините следбеници во случај на успешен државен удар во корист на кралската моќ. Оваа група била наречена „Партија на кралскиот двор“, а водечки членови биле Карл Густаф Ловенхиелм, Адам Хорн, Нилс Адам Биелке, Ерик Брахе, Ерик Врангел и Густаф Џејкоб Хорн. Во 1753 година, таа планирала да изврши државен удар против кралскиот совет за да го собори уставот во соработка со Андерс Јохан фон Хопкен, Карл Фредрик Шефер и Клес Екеблад, но планот бил прекинат кога Екеблад го одбил. Таа неуспешно се обидела да ја убеди Франција да ја повлече својата поддршка за Капите за да им ја одземе француската поддршка во идниот конфликт што таа и Ховпартиет го очекувале со Капите во уставното прашање, тврдејќи дека не сакала да го промени уставот, само обидувајќи се да докаже дека тоа всушност дозволувало поголема кралска моќ отколку што Риксдагот бил подготвен да признае.

1754 година била година на отуѓувањето на Тесин. Неговата наклонетост кон кралицата се влошила од 1750-51 година: прво, кога тој го искористил Риксдагот за да ја принуди да се согласи на свршувачката меѓу престолонаследникот Густав и Софија Магдалена од Данска, кога таа самата сакала да го сврши својот син во Маргравин Филипини. Бранденбург-Шведт; и второ, кога тој ги изневерил нејзините планови за државен удар при приемот на нејзиниот брачен другар. Врската меѓу Луиза Улрика и Тесин никогаш не била добро видена од Адолф Фредерик. Современите сведоци велат дека Тесин бил заљубен во неа и „не можел секогаш да ги прикрие своите чувства кон престолонаследничката принцеза“. Не било познато дали некогаш имало физичка врска помеѓу кралицата и Тесин, но самата Луиза Улрика во своите мемоари споменува дека била некако навредена од тој аспект. Според престолонаследникот Густав напишал во 1769 година, дека Тесин и дал на Луиза Улрика „предлози што се далеку од почитта што се очекува да се покаже кон суверенот“. Кралицата ја почувствувала гордоста навредена и го известила кралот, кој го натерал Тесин на колена пред кралицата. Овој инцидент довел до непријателство на кралот и Тесин и прогонство на грофот и грофицата Тесин од дворот. Кралицата само забележала дека и недостигала грофицата Тесин.

Прашањето за смената на Тесин како гувернер на престолонаследникот ја ставил кралицата во конфликт со Риксдагот. Тесин бил заменет како гувернер на престолонаследникот со Карл Фредрик Шефер, кандидат избран од Риксдагот, назначувањето кое било спроведено дури откако кандидатот бил одбиен од кралицата. Во 1755 година, Риксдагот ја претставил својата одлука да ги поправат дупките во уставот што Луиза Улрика ги користела за да тврди дека кралот има поголема уставна моќ отколку што Риксдагот му дозволил да ја практикува. Тие изјавиле дека дупките во уставот што ја дозволуваат кралска моќ ќе бидат отстранети и дека на монархот повеќе нема да му биде дозволено да го одбие својот потпис: ако го стори тоа, ќе се користел печат со неговото име. Во истото време, државната комисија започнала да истражува политички криминал. Ова резултирало со прогон на следбениците на Луиза Улрика во рамките на Ховпартиет, од кои еден, Ерик Врангел, побегнал во Норвешка за да избегне апсење. Наводно, оваа провокација го поттикнала планот на кралицата за државен удар, познат во историјата како Пуч од 1756 година.

Првиот план бил кралската двојка да отпатува во Упсала под изговор за посета на палатата Дротнингхолм. Во Упсала, тие ги повикале полковите на Нерке, Вермланд и потенцијално Упланд, како и чуварите на животот и кои марширале кон главниот град. Овој план бил прекинат поради болеста на кралот во април 1755 година. За да го финансира државниот удар, кралицата заложила делови од „Крунскиот накит“ во Берлин. По три месеци по нејзиното крунисување, Луиза Улрика извадила 44 дијаманти од круната на кралицата и ги заменила со стакло, кое го заложила во Берлин како обезбедување за заем со помош на нејзиниот брат Август. Во овој момент, гласините стигнале до Риксдагот. Дама во чекање на кралицата, Улрика Стромфелт, која била лојален следбеник на Капите, а не поддржувач на апсолутната монархија, наводно го информирала Риксдагот дека недостасувале делови од накитот на круната.

Во април 1756 година, Риксдагот побарал да се направи попис на накитот на круната. Кралицата одговорила дека одбива да им дозволи да го видат накитот на круната бидејќи ги сметала за своја приватна сопственост. Во овој момент, на кралот му се слошило, и со тоа ѝ било дадено време да испрати по накитот во Берлин. Таа конечно била принудена да се согласи и да ги претстави на попис на 22 јуни. За да се спречи тоа, таа и нејзините следбеници во рамките на Ховпартиет, Хард, Хорн и Брахе, планирале да го извршат државниот удар пред тој ден, и покрај протестите на кралот Адолф Фредерик. Планот бил да се поткупат членовите на јавноста за да се создадат немири во главниот град. Поддржувачите на Ховпартиет потоа ќе ја преземеле контролата над гардата и гарнизонот во Стокхолм, кои исто така требало да бидат подготвени преку поткуп. Кога војската била повикана да се справи со немирите, таа ја преземала контролата над воениот штаб на главниот град: Риксдагот бил затворен и опозицијата била уапсена и бил повикан нов Риксдаг, кој бил направен за да го одобри новиот устав, повторно воведувајќи апсолутна монархија.

На 21 јуни 1756 година, ројалистот Ернст Ангел бил слушнат како зборува за плановите на кралската револуција додека бил пијан во една таверна. Паралелно, еден од офицерите на ројализмот, Кристиернин, се обидел да го примени капларот Шедвин од гарнизонот во пучот, кој, сепак, ги известил капите. На 22 јуни 1756 година, кралот и кралицата го напуштиле главниот град во палатата Улриксдал за да избегнат да бидат присутни за време на пописот на накитот на круната. Истиот ден биле уапсени Ернст Ангел, Кристиернин, Сталсвард, Пуке, Ангел и голем број други. За време на испрашувањето, Ернст Ангел го открил целиот заговор. Кога кралот и кралицата се вратиле во главниот град таа ноќ, низ улиците патролирала полиција. Членовите на Ховпартијата биле уапсени или побегнале за да избегнат апсење. Во јули 1756 година, седум членови на следбениците на кралицата биле погубени.

Риксагот знаел дека кралицата Луиза Улрика е одговорна за обидот за државен удар, и имало дискусии како да се справат со вината на кралицата. На крајот, сепак, не била започната постапка против неа, а можеби и поради вмешување на странските сили. На 4 август 1756 година, делегацијата од Риксдагот, предводена од надбискупот од Упсала Самуел Троилиус, ѝ подарил на Луиза Улрика белешка, на која таа требала да одговори со писмо во коа искажувала жалење. Во декларацијата се наведувало дека „таа ја заборавила својата должност кон Бога, нејзината сопруга и Кралството Шведска и дека е одговорна за крвта на неодамна погубените“. Таа официјално одговорила на белешката од Риксдагот со благодарност за укорите во име на доброто на нацијата и себеси, и уверила „дека не посакала никакво зло врз Кралството“: Троилиј известил дека „само Бог знае дали е кажано на памет, иако треба да се надеваме на најдоброто“. Архиепископот известил дека забележал „солзи од гнев и тага“ во нејзините очи. Приватно, Луиза Улрика ја сметала опомената како понижувачка навреда и му напишала на својот брат Фридрих Велики дека за време на интервјуто се обидела да го прикаже „сето студенило, сиот презир што може да се направи на демонстрација [. . . ] Во моите најтешки моменти се потсетувам дека сум сестра на Фридрих Велики“, и дека не жалам за ништо освен што нејзината револуција пропаднала. Во исто време на кралот, исто така, имало изјава да се прочита за него од страна на делегација од Риксдаг, наведувајќи дека тој ќе биде соборен ако таков инцидент некогаш се случи повторно.

Во 1757 година, Шведска влегла во Седумгодишната војна и објавила војна на Прусија, родната земја на Луиза Улрика. Кралицата се спротивставила на чинот и го сметала за навреда, особено затоа што претпоставила дека шведската победа над Прусија ќе резултира со затворање на Адолф Фредерик во корист на Кристијан од Цвајбрукен-Биркенфелд. Сепак, потенцијалниот шведски пораз се сметал од неа како добра можност за државен удар во корист на апсолутната монархија, бидејќи поразот ќе го дискредитирал Риксдагот. Затоа, таа успешно го замолила нејзиниот брат Фридрих Велики да ја побара како посредник во идните мировни преговори. Кога настанал моментот во 1760 година, таа не можела да го искористи бидејќи и недостигале потребните средства за мито. Меѓутоа, во 1761 година, таа успеала да обезбеди средства од Велика Британија и Прусија и склучила сојуз преку мито со Капите (партијата) за да влијае на Риксдагот во корист на мир со Прусија.

Во јануари 1762 година, нејзиниот предлог за мир со Прусија бил прифатен во Риксдагот преку нејзините купени тамошни парламентарци, во замена за ветувањето дека нема да им се одмазди на Капите (партијата). Таа добила официјална задача од Риксдагот да ги води мировните преговори со Прусија и да обезбеди дека Шведска може да ја задржи Шведска Померанија, задача што таа успешно ја извршила, а Риксдагот и официјално ѝ се заблагодарил за нејзината услуга на државата во мај. Во знак на благодарност за овој чин, владата и ги исплатила долговите, што и овозможило да ги искористи нејзините пари за да влијае на гласањето во Риксдагот преку мито.

Во замена за нејзината служба за време на војната, таа побарала да се повлече реформата на уставот од 1756 година. Било одлучено дека треба да се свика специјален Риксдаг на државите за да се разговара за ревидираниот устав: тој на крајот требало да се одржи во 1764 година. Во текот на претходните две години, Луиза Улрика преговарала со членовите и на капите и на капите за да се подготви за успешна реформа во корист на апсолутна монархија. Таа зела дел од посредниците меѓу двете партии за да ги обедини за кој устав да се договорат пред да биде свикан Риксдагот. За да ги подготви странските сили за нов политички систем во Шведска, таа основала таен кабинет, Таен де ла Рене, за да се справи со нејзината приватна надворешна политика, назначувајќи го прво Карл Вилхелм фон Дибен, а потоа Нилс Филип Гилденстолпе на позицијата нејзин „странски министер“. Таа го назначила Андерс Рудолф Ду Риц за нејзин неформален амбасадор кај Катерина Велика во Русија, а исто така го назначила Карл Јулиус фон Болен за официјален амбасадор на Шведска во Прусија. Таа ја обезбедила поддршката од Русија, Франција и Велика Британија, но не успеала да ги обезбеди потребните средства за мито на претстојниот Риксдаг. Во ноември 1764 година, единството помеѓу партиите Капи и капи било прекинато поради сомневањата на Франција (која ги поддржувала Капите) и Велика Британија (која ги поддржувала Капите), што ја лишило Луиза Улрика од нејзиниот сојуз со партијата Шапки.

Во текот на Риксдаг од 1765 година, кралицата се обидела да ги балансира капите и шапките, преку создавање на трета страна на нејзините следбеници од двете страни под нејзиниот следбеник Малмштајн, за која таа успеала да го избере за заменик спикер. Изборите за Риксдаг од 1765 година ги добила партијата Капи. Демонстрирајќи како може да влијае на гласовите во парламентот преку нејзината трета партија, таа успеала да го обезбеди својот сојуз со Капите. Таа, исто така, го повикала амбасадорот на Русија во Кина Слот за да обезбеди поддршка од Русија и нејзиниот сојузник Данска. Кога прашањето на Уставот конечно бил донесен во Риксдаг во август, сепак, но Капите одбиле да го прифатат зголемувањето на кралската моќ и наместо да се ограничи моќта на круната уште повеќе. Со ова, нејзините напори уште еднаш пропаднале.

Моќната позиција на кралицата Луиза Улрика се влошила со опаѓањето на здравјето на нејзиниот сопруг, кралот Адолф Фредерик, и растечката зрелост на нејзиниот син, престолонаследникот Густав. Таа ја препознала оваа закана и кога нејзиниот син бил прогласен за возрасен во 1762 година, таа неуспешно се спротивставила да заземе место во кралскиот совет. Напнатиот однос меѓу неа и нејзиниот син, кого таа го сметала за политички ривал, се зголемила кога тој се спротивставил на нејзината волја инсистирајќи да ја почитува неговата свршувачка со Софија Магдалена од Данска, со која тој конечно се оженил во 1766 година, наместо да се ожени со пруска невеста. избрани од неа, што тој го гледал како начин таа да го задржи своето влијание врз него и врз семејството. Ова било илустрирано со малтретирањето на кралицата на престолонаследничката принцезата кога таа пристигнала во Шведска. По Риксдагот од 1766 година, повеќе не таа, туку нејзиниот син, престолонаследникот, станал водач на следбениците на апсолутната монархија. Во 1767 година, кога францускиот амбасадор го скицирал предлогот за шведскиот државен удар, за прв пат престолонаследникот наместо кралицата се сметал за природната централна фигура на државниот удар.

За време на декемвриската криза од 1768 година, кралот одбил да потпише државен документ, а Риксдаг бил повикан да се справува со ситуацијата. Ројалистите разговарале за државен удар за соборување на Риксдагот и повторно воведување апсолутна монархија. Луиза Улрика не поддржала државен удар во тој момент, но нејзиниот став бил занемарен и наместо тоа, престолонаследникот се сметал за лидер на опозицијата: државниот удар бил прекинат затоа што партијата Шапки го прекршила договорот, а не поради тоа што кралицата се противела на тоа.

Нејзината ароганција, нејзините политички ставови и нејзините конфликти со Риксдагот ја направиле сè помалку сакана за време на нејзиниот мандат како кралица. Карл Густаф Тесин еднаш рекол за неа: „Изгледа неспорно, дека нашата кралица би била најтврдокорната меѓу републиканците, доколку е родена како поданик; но Бог ја оставил да се роди во позиција, доколку некој е претпазлив за својата моќ.“

Кралицата Вдовица[уреди | уреди извор]

Луиза Улрика, од Александар Рослин, 1775 година.
Брачен грб на Луиза Улрика како кралица на Шведска, покажувајќи ги краците на Шведска и Прусија соодветно.

Во 1771 година, кралот починал и таа станала кралица вдовица. Во тоа време Луиза Улрика била неизмерно непопуларна во Шведска. Кога веста за смртта на стариот крал стигнала до нејзиниот син, новиот шведски крал Густав III, кој тогаш бил во Париз, напишал дека кралицата мајка треба да биде заштитена, бидејќи „Знаел колку малку е сакана мајка му“.

Во револуцијата од 1772 година, нејзиниот син успеал таму каде што не успеала во 1756 година со соборување на демократијата и враќање на апсолутната монархија, Неговата револуција била голема сатисфакција за неа. Луиза Улрика му напишала на Густав III за да му честита за државниот удар по кој таа рекла: „Да, ти си мој син и заслужуваш да бидеш“. Во времето на државниот удар, таа била во Берлин со нејзината ќерка. Таа била присутна во Шведска Померанија кога покраината ја дала својата верност кон новиот устав. Кога нејзиниот брат, кралот на Прусија, и рекол дека соседните земји сега ќе ја нападнат Шведска, таа му напишала дека со своја крв ќе ја брани провинцијата Померанија од него.

Меѓутоа, Луиза Улрика никогаш не можела да се реши со позицијата на кралица Вдовица. Таа очекувала да биде вистинскиот владетел зад тронот, а кога нејзиниот син јасно ставил до знаење дека ќе владее независно од неа, нивниот однос се влошил. Во 1772, тој го спречил планот да го оженат нејзиниот втор син Чарлс на Филипините од Бранденбург-Шведска, а во 1774 година, Чарлс бил во брак со Хедвиг Елизабета Шарлот Холштајн-Готорп, наместо. Густав III ѝ ги платил долговите со услов таа да основа свој посебен суд во палатата Фредрикшоф. Во 1777 година, таа била принудена да ја продаде палатата Дротнингхолм на нејзиниот син Густав.

Во 1777–78 година избувнал конфликтот со нејзиниот син и таа била централна фигура во големиот скандал за наследувањето во врска со легитимноста на престолонаследникот. Во 1777 година, нејзините два помлади сина, Чарлс и Фредерик Адолф, ја посетиле. Тие тврделе дека сите жени во судот имаат љубовници и дека со исклучок на нивната мајка, не можат да помислат ниту на една што немала. Луиза Улрика сугерирала дека сигурно и кралицата мора да биде исклучок. Како одговор, нејзините синови се насмеале и ја прашале дали не слушнала за гласините дека Софија Магдалена имала афера со Фредрик Мунк. Таа станала многу вознемирена и му наредила на принцот Чарлс да испита дали тоа е вистина, бидејќи неговото наследство на престолот ќе било загрозено од „заедничкото потомство на обичниот благородник“. Чарлс разговарал со Манк, Мунк разговарал со кралот Густав, Густав разговарал со Чарлс кој тврдел дека целата работа е вина на кралицата мајка, што резултирало со голем конфликт меѓу мајката и синот. Кога се родил синот на кралот во 1778 година, кружеле гласини дека тој е син на Манк. Луиза Улрика го обвинила кралот дека на неговото дете му е татко друг маж. Избувнал голем скандал, при што кралот дури и се заканил дека ќе ја протера во Померанија. Во следниот конфликт, нејзините најмали деца, Софија Албертина и Фредерик, кои отсекогаш и биле омилени, застанале на нејзина страна против кралот. Луиза Улрика била принудена да даде формална изјава, при што го повлекла своето обвинение. Изјавата била потпишана од целото возрасно кралско семејство освен кралската двојка; двајцата принцови, принцезата, војвотката и шест членови на парламентот. Врската со Густав не била поправена додека таа не била на смртна постела. Таа починала во Сварцјо.

Деца[уреди | уреди извор]

Таа ги имала следните деца:

 1. (Мртвородено) (1745)
 2. Густав III од Шведска (1746-1792)
 3. Чарлс XIII од Шведска (1748-1818)
 4. Фредерик Адолф (1750-1803)
 5. Софија Албертин (1753-1829)

Литература[уреди | уреди извор]

 • Jonsson; Ivarsdotter, Anna, уред. (1993). Musiken i Sverige. 2, Frihetstid och gustaviansk tid 1720-1810 [Music in Sweden. 2, The Age of liberty and the Gustavian Age 1720-1810] (Swedish). Stockholm: Fischer. ISBN 91-7054-701-7. LIBRIS 8221450.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 • Hadenius, Stig; Nilsson, Torbjörn; Åselius, Gunnar (1996). Sveriges historia: vad varje svensk bör veta [The History of Sweden: What every Swede should know] (Swedish). Stockholm: Bonnier Alba. ISBN 91-34-51784-7. LIBRIS 7247694.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 • Jägerskiöld, Olof (1945). Lovisa Ulrika [Louisa Ulrika] (шведски). Stockholm: Wahlström & Widstrand. LIBRIS 8074766.
 • Lindgärde, Valborg; Mansén, Elisabeth, уред. (1999). Ljuva möten och ömma samtal: om kärlek och vänskap på 1700-talet [Sweet encounters and tender conversations: about love and friendship in the 1700s]. Litteratur, teater, film, 0347-7770 ; N.S., 20 (шведски). Stockholm: Atlantis. ISBN 91-7486-038-0. LIBRIS 7644234.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 Jägerskiöld 1945
 2. Lindgärde & Mansén 1999
 3. Jonsson & Ivarsdotter 1993

Надворешни врски[уреди | уреди извор]