Леонардо да Силва Соуза

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Леонардо да Силва Соуза ( Андира, 18 март 1992 година ), познат како Леонардо — бразилски фудбалер, кој играл за Шабаб Ал Ахли од Обединетите Арапски Емирати . Играл во позиција на лево крило или офанзивен играч за врска.

Леонардо играjќи за Анжи Махачкала во 2015 година

Кариера[уреди | уреди извор]

Леонардо ја започнал својата сениорска кариера во Енозис, Кипар. На септември 15, 2012 година, Леонардо постигнал гол против Анортозис на своето деби во сениорска конкуренција. Одиграл една полусезона за Енозис и постигнал 5 гола на 11 натпревари во Првата лига на Кипар .

Во јануари следната година, Леонардо потпишал тригодишен договор со украинскиот Металург Донецк .[1] Одиграл една полусезона за Металург, постигнал 1 гол и забележа 1 асистенција на 9 натпревари.[2]

Габала[уреди | уреди извор]

На 13 јули 2013 година, Леонардо се вселил во Габала .[3] На своето деби за Габала, Леонардо запишал две асистенции во победата на Габала над Баку од 1: 2.[4] Во следната рунда, Леонардо го постигнал својот прв гол за Габала од белата точка во победата од 3: 2 над Интер Баку .[5] Тој одиграл една сезона за Габала и постигнал неколку многу привлечни голови.

Анжи[уреди | уреди извор]

На август 10, 2014 година Леонардо потпишал двегодишен договор со Анжи .[6] На 13 септември, Леонардо дебитирал за Анжи во Втората лига на Русија . Леонардо го постигнал својот прв гол во дресот на Анжи на 18 март на 23-от роденден против Јенисеи во победата на Анжи од 5-1.[7] Во својата прва сезона во рускиот клуб, Леонардо постигнал 7 гола и запиша 5 асистенции на 22 одиграни натпревари во сите натпреварувања.[2] На 19 јули 2015 година Леонардо дебитира во руската Премиер лига против Крилја Советов .[8] Тој го постигнал својот прв гол во Премиер лигата од пенал во нерешениот резултат 1-1 против Урал .[9] 25 февруари 2016 година Анжи го раскинал договорот со Леонардо затоа што не му се придружил на тимот на подготовките во Шпанија.[10]

Партизан[уреди | уреди извор]

Леонардо починал на 8 јули 2016 година потпишал тригодишен договор со белградски Партизан и позајми дрес со бројот 42.[11][12] Леонардо дебитирал за Партизан во Српската Супер лига на гостувањето против Бачка . Тој го одиграл второто полувреме и беше еден од најзабележаните на теренот.[13] На 20 август, Леонардо го постигнал својот прв гол во дресот на Партизан против Спартак, во поразот од Партизан со 2-1.[14] Една недела подоцна, Леонардо постигнал прекрасен удар од слободен удар и асистираше за победа од 4: 0 над Рад .[15] На 17 септември 2016 година, Леонардо постигнал гол во 89-та минута од 152-то вечно дерби против Црвена Звезда, за триумф на Партизан со 1-0 на стадионот Хумска .[16][17] Во 154. Вечно дерби, одржано на 18 април 2017 година на стадионот „Рајко Митиќ“, Леонардо со два постигнати гола, заедно со Леандре Тавамбу, бил најзаслужен за триумфот на Партизан од 3: 1 над домашната Црвена звезда.[18]

Леонардо постигнал вкупно 26 голови за Партизан, 24 во Супер лигата на Јелен, еден во Купот и еден во квалификациите за Лигата на шампионите .

Трофеи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

 1. „Леонардо да Силва переходит в донецкий Металлург“. Sports.ru. Посетено на 8. 4. 2017. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 2. 2,0 2,1 „Статистика Леонарда“. Int.soccerway.com. 18. 3. 1992. Посетено на 8. 4. 2017. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
 3. „Two new players for Gabala“. Gabalafc.az. 30. 3. 2017. Посетено на 8. 4. 2017. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
 4. „Bakı 1 - 2 Qabala“. Uk.soccerway.com. 2. 8. 2013. Посетено на 8. 4. 2017. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
 5. „Qabala vs. İnter Bakı“. Uk.soccerway.com. 11. 8. 2013. Посетено на 8. 4. 2017. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
 6. „Leonardo da Silva Souza signs contract with Anji“. Fc-anji.ru. Архивирано од изворникот на 19. 05. 2018. Посетено на 8. 4. 2017. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |archive-date= (help)
 7. „5:1. Ярко, стильно, убедительно. (ВИДЕО)“. Fc-anji.ru. Архивирано од изворникот на 19. 05. 2018. Посетено на 8. 4. 2017. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |archive-date= (help)
 8. "Eagles" fail cope with "Wings". Fc-anji.ru. Архивирано од изворникот на 21. 09. 2016. Посетено на 8. 4. 2017. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |archive-date= (help)
 9. „Anji play draw with Ural. (VIDEO)“. Fc-anji.ru. Архивирано од изворникот на 21. 09. 2016. Посетено на 8. 4. 2017. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |archive-date= (help)
 10. „Леонардо уволен из «Анжи»“. Fc-anji.ru. Архивирано од изворникот на 28. 02. 2016. Посетено на 8. 4. 2017. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |archive-date= (help)
 11. „Промовисан Леонардо да Силва Соуза“. Sr.partizan.rs. 18. 3. 1992. Посетено на 8. 4. 2017. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
 12. „Леонардо: Звали су ме Роналдињо али дајте ми месец дана!“. Mozzartsport.com. Архивирано од изворникот на 14. 11. 2016. Посетено на 8. 4. 2017. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |archive-date= (help)
 13. „Partizan treći meč u nizu nije dao gol, a opet je imao igrača više, debitant Bačka do boda (VIDEO)“. Zurnal.rs. Посетено на 8. 4. 2017. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 14. „SL: Spartak srušio Partizan iz kontre!“. B92.net. 20. 8. 2016. Посетено на 8. 4. 2017. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
 15. „KRAJ: Partizan - Rad 4:0 (VIDEO)“. Mozzartsport.com. 28. 8. 2016. Архивирано од изворникот на 26. 08. 2017. Посетено на 8. 4. 2017. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date=, |archive-date= (help)
 16. „Као некад Кежман, Мореира, Јојић, Којић: Леонардо се уписао у листу Звездиних џелата (ВИДЕО)“. Mozzartsport.com. 18. 9. 2016. Архивирано од изворникот на 26. 10. 2016. Посетено на 8. 4. 2017. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date=, |archive-date= (help)
 17. „Црно-бели херој Леонардо: Верујте ми, сањао сам овај гол, за ово се живи!“. Mozzartsport.com. Архивирано од изворникот на 21. 10. 2016. Посетено на 8. 4. 2017. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |archive-date= (help)
 18. „Ко је најбољи у земљи? Леонардо и Тавамба ишамарали уплашену Звезду (ВИДЕО)“. Mozzartsport.com. Архивирано од изворникот на 19. 04. 2017. Посетено на 18. 4. 2017. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |archive-date= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]