Лазар Бараков

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лазар Бараков
Роден 24 мај 1954
Мокрино, Струмичко, Македонија
Националност Македонец
Познат по улогата во:
Македонски народни приказни
Тврдокорни
Занимање глумец

Лазар Бараков (Мокрино, Струмичко, 24 мај 1954) — македонски филмски глумец, најпознат по улогите во Македонски народни приказни.

Филмографија[уреди | уреди извор]

Година Филм Улога
1984-1985 Македонски народни приказни ТВ-серија
1987 Хај-фај
1988 Марка
1988 Марика лета со авион
1989 Еурека Леонардо да Винчи
1987-1990 Трст виа Скопје Шоферот
1986-1992 Македонски народни приказни
1988-1989 Тврдокорни
1990 Северна грешка
1993-1995 Македонски народни приказни ТВ-серија /
1995 Во светот на бајките ТВ-серија
1995 Бус за дус
1996 Батко Гого нема пари
1996-2000 Македонски народни приказни ТВ-серија /
1999 Каца Улавиот
2000 Погрешно време Митре
2000-2003 Македонски народни приказни
2010-2011 Македонски народни приказни
2017 Кавадаречки народни приказни Ѓаволот
2020 Преспав Гостин
2021 Македонски народни приказни

Надворешни врски[уреди | уреди извор]