Лазар Бараков

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Роден 24 мај 1954
Мокрино, Струмичко, Македонија
Националност Македонец
Познат по улогата во:
Македонски народни приказни
Тврдокорни
Занимање глумец

Лазар Бараков (Мокрино, Струмичко, 24 мај 1954) — македонски филмски глумец, најпознат по улогите во Македонски народни приказни.

Филмографија[уреди | уреди извор]

Година Филм Улога Белешка
1988 Марка
1987 Трст виа Скопје Шоферот
1988-1989 Тврдокорни
1987-2011 Македонски народни приказни
2000 Погрешно време

Надворешни врски[уреди | уреди извор]