Кшиштоф Гжелчик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кшиштоф Гжелчик
(Krzysztof Grzelczyk)
Генерален конзул во Торонто
На должноста
2017–2021
Амбасадор на Република Полска во Република Македонија
На должноста
Стапил
2023
Претходник Војќех Тиќињски
Лични податоци
Роден(а) 3 јули 1957(1957-07-03)(66 г.)
Кросно Оджањскје
Сопружник Јоланта Гжелчик
Деца 2
Установа Универзитет во Вроцлав
Професија дипломат

Кшиштоф Станислав Гжелчик, полски: Krzysztof Stanisław Grzelczyk (1957 во Кросно Оджањскје) — полски политиколог, политик и дипломат, амбасадор на Република Полска во Северна Македонија (од 2023).[1]

Дипломирал по политички науки во Вроцлав (1982). Бил војвода на Долна Шлезија (2005–2007), а потоа заменик-директор на Одделот во Институтот за национално сеќавање. Бил генерален конзул на Република Полска во Лондон (2016–2017) и во Торонто (2017–2021).[1] Официјално ја започна мисијата во Скопје на 19 мај 2023 година, предавајќи ги акредитивните писма на претседателот Стево Пендаровски.[2]

Оженет со Јоланта Гжелчик и има две деца.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 „Амбасадор - Полска во Северна Македонија - Portal Gov.pl“. Полска во Северна Македонија. Архивирано од изворникот на 2023-06-02. Посетено на 2023-06-02.
  2. „Претседателот Пендаровски ги прими акредитивните писма на новоименуваниот амбасадор на Република Полска, Кжиштоф Гжелчик“. Претседател на Република Северна Македонија. 2023-05-19. Посетено на 2023-06-02.