Амбасада на Полска во Скопје

Од Википедија — слободната енциклопедија
Амбасада на Полска во Скопје

Амбасада на Република Полска во Скопје (полски: Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Skopje) — дипломатско претставништво на Република Полска која се наоѓа во главниот град на Македонија, Скопје. Амбасадата се наоѓа на ул. Димитар Пандилов 2а, Скопjе, 1000.[1]

Од историjата на Амбасадата[уреди | уреди извор]

Односите меѓу Полска и Македонија беа отпочнати на 1993 година со признавањето од Полска на државната независност на Македонија. Амбасада функции од 1996.[2]

Амбасадори на Полска во Македонија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Амбасада“. skopje.msz.gov.pl. Архивирано од изворникот на 2017-08-12. Посетено на 2019-03-17.
  2. „Macedonia“. msz.gov.pl (полски). Архивирано од изворникот на 2017-04-06. Посетено на 2019-03-17.
  3. „Władysław Bilut, Warszawa, 13.01.2011 - kondolencje“. nekrologi.wyborcza.pl (полски). Посетено на 2019-04-21.
  4. „Poprzedni Ambasadorowie“. skopje.msz.gov.pl (полски). Архивирано од изворникот на 2019-04-21. Посетено на 2019-04-21.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]