Пжемислав Чиж

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пжемислав Чиж
(Przemysław Czyż)
Амбасадор на Република Полска во Република Македонија
На должноста
2011–2013
Претходник Карол Бахура
Наследник Јацек Мултановски
Лични податоци
Роден(а) 11 октомври 1972(1972-10-11)(51 г.)
Варшава
Установа Универзитет во Варшава
Професија дипломат

Пжемислав Чиж, полски: Przemysław Czyż (11 октомври 1972 во Варшава) — полски дипломат, Амбасадор на Република Полска во Република Македонија (2011–2013).

Дипломирал по правни науки во Варшава (1996). Работел во неколку издавачки куќи (1987–1990). Од 1996 дипломат. Во Биро на Генерален директор на Министерство за надворешни работи заменик директор (2001–2006) и директор (2006–2009). Директор во Биро за правни работи и јавни набавки (2009–2011). Амбасадор на Република Полска во Република Македонија (2011–2013).[1][2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Амбасадор“. web.archive.org. 2012-12-01. Архивирано од изворникот на 2012-12-01. Посетено на 2019-03-17.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
  2. „Protokół posiedzenia Komisji Spraw Zagranicznych /nr 231/“. orka.sejm.gov.pl. 2011-07-13. Посетено на 2019-03-17.