Јацек Мултановски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јацек Мултановски
(Jacek Multanowski)
Амбасадор на Република Полска во Грузија
На должноста
2004–2008
Амбасадор на Република Полска во Република Македонија
На должноста
2014–2018
Претходник Пжемислав Чиж
Наследник Војќех Тиќињски
Лични податоци
Роден(а) 9 јануари 1961(1961-01-09)(63 г.)
Варшава
Установа Универзитет во Варшава
Професија дипломат

Јацек Стефан Мултановски, полски: Jacek Stefan Multanowski[1] (8 јануари 1961 во Варшава) — полски дипломат, амбасадор на Република Полска во Република Македонија (2014–2018) и Грузија (2004–2008).

Дипломирал по класична филологија во Варшава (1986). Работел во неколку издавачки куќи (1987–1990). Од 1995 дипломат. Амбасадор на Република Полска во Грузија (2004–2008). Заменик-директор на секторот за јавна и културна дипломатија во Министерство за надворешни работи (2008–2014). Амбасадор во Република Македонија (2014–2018).[2][3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Andonov, Igor. „Meeting between the Deputy Prime Minister Ademi and H.E. Mr Jacek Stefan Multanowski“. Сектератијат за европски прашања (англиски). Посетено на 2019-03-17.[мртва врска]
  2. „Јацек Мултановски Вонреден и ополномоштен амбасадор на Република Полска во Република Македонија“. web.archive.org. 2017-08-12. Архивирано од изворникот на 2017-08-12. Посетено на 2019-03-17.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
  3. „Zapis przebiegu posiedzenia Komisji Spraw Zagranicznych“. www.sejm.gov.pl (полски). 2013-12-12. Посетено на 2019-03-17.