Карол Бахура

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Карол Бахура
(Karol Bachura)
Karol Bachura.jpg
Амбасадор на Република Полска во Република Македонија
На должноста
2007–2011
Претходник Анджеј Добжински
Наследник Пжемислав Чиж
Амбасадор на Република Полска во Албанија
На должноста
Стапил
2016
Претходник Марек Језиорски
Лични податоци
Роден(а) 4 јуни 1964 (1964-06-04) (56 г.)
Варшава
Установа Еотвос Лоранд во Будимпешта
Професија дипломат

Дариуш Карол Бахура, полски: Dariusz Karol Bachura (4 јуни 1964 во Варшава) — полски дипломат, амбасадор на Република Полска во Република Македонија (2007–2011) и Албанија (од 2016).

Дипломирал по англиски јазик и педагогија во Еотвос Лоранд во Будимпешта. Работел во ОБСЕ во Варшава Фаре. Од 1993 работи за Министерство за надворешни работи. Амбасадор на Република Полска во Македонија (2007–2011) и, од 2016, Албанија.[1][2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Ambasador“. tirana.msz.gov.pl (полски). Посетено на 2019-03-19.
  2. „Zapis przebiegu posiedzenia Komisji Spraw Zagranicznych /nr 26/“. www.sejm.gov.pl (полски). 2016-05-12. Посетено на 2019-03-19.