Карол Бахура

Од Википедија — слободната енциклопедија
Карол Бахура
(Karol Bachura)
Амбасадор на Република Полска во Република Македонија
На должноста
2007–2011
Претходник Анджеј Добжински
Наследник Пжемислав Чиж
Амбасадор на Република Полска во Албанија
На должноста
2016–2021
Претходник Марек Језиорски
Наследник Моника Зухњак-Паздан
Лични податоци
Роден(а) 4 јуни 1964(1964-06-04)(59 г.)
Варшава
Установа Еотвос Лоранд во Будимпешта
Професија дипломат

Дариуш Карол Бахура, полски: Dariusz Karol Bachura (4 јуни 1964 во Варшава) — полски дипломат, амбасадор на Република Полска во Република Македонија (2007–2011) и Албанија (2016–2021).

Дипломирал по англиски јазик и педагогија во Еотвос Лоранд во Будимпешта. Работел во ОБСЕ во Варшава Фаре. Од 1993 работи за Министерство за надворешни работи. Амбасадор на Република Полска во Македонија (2007–2011) и Албанија (2016–2021).[1][2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Ambasador“. tirana.msz.gov.pl (полски). Посетено на 2019-03-19.
  2. „Zapis przebiegu posiedzenia Komisji Spraw Zagranicznych /nr 26/“. www.sejm.gov.pl (полски). 2016-05-12. Посетено на 2019-03-19.