Анджеј Добжински

Од Википедија — слободната енциклопедија
Анджеј Добжински
(Andrzej Dobrzyński)
Вршител на должност/
Амбасадор на Република Полска во Република Македонија
На должноста
20.01.2000–20.12.2006
Претходник Владислав Билут
(вршител на должност)
Наследник Карол Бахура
Лични податоци
Роден(а) 1945 (воз. 78–79 г.)
Варшава
Установа Универзитет во Варшава
Професија дипломат

Анджеј Добжински, полски: Andrzej Dobrzyński (1945 во Варшава)[1] — полски дипломат, амбасадор на Република Полска во Република Македонија (2000–2006).

Дипломирал по лингвистика во Универзитет во Варшава Од 1967 работел за Министерство за надворешни работи, меѓу другите во Осло, Вашингтон, Каиро.[2] Од 2000 вршител на должност, а од 20.01.2003 до 20.12.2006 првиот Амбасадор на Република Полска во Македонија.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Wizimirska, Barbara (2004). Rocznik Polskiej Polityki Zagranicznej. Warszawa: Polski Instytut Spraw Międzynarodowych. стр. 334. ISSN 1230-4794.
  2. „Biuletyn Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu RP nr 1959/IV“. www.sejm.gov.pl (полски). 2003-06-25. Посетено на 2019-04-22.
  3. „Poprzedni Ambasadorowie“. skopje.msz.gov.pl (полски). Посетено на 2019-04-21.