Кремпау

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кремпау (Кремпер Ау)
Süderau Kremperau April-2010 SL273733.jpg
Кремпау во општината Зидерау
Место Шлезвиг-Холштајн, Германија
Должина 20 км
Извор јужно од Бранде-Хернеркирхен
Утока во Штер
53°30′29″ СГШ; 9°16′08″ ИГД / 53.508° СГШ; 9.269° ИГД / 53.508; 9.269
Слив Елба
Одлив Штер → Северно Море

Кремпау (германски: Krempau; понекогаш Кремпер Ау) — јужна (лева) притока на реката Штер, во округот Штајнбург, во сојузната покраина Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Кремпау е последната притока на Штер пред нејзиното вливање во Елба. Долга е околу 20 километри, вклучувајќи го подземниот дел 25 километри и тече јужно од Бранде-Хернеркирхен во округот Пинеберг.[1] Од таму тече кон запад, поминувајќи помеѓу Хоенфелд и Штајнбург, продолжувајќи кон југ, а подоцна кон југозапад низ Зидерауердорф, Аудорф и Зидерау. Од Зидерау тече кон северозапад кон Кремпе, каде прави свртување и повторно тече кон југозапад низ Кремпдорф и Борсфлетербител, каде прави свртување кон север, поминувајќи низ Борсфлет, каде се влива и во Штер.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]