Космос-1494

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Космос-1494
Датум на лансирање 31 август 1983
Ракета-носач Космос
Место на лансирање Капустин Јар, СССР
Крај на мисијата влегол во атмосферата во 1985
Орбитален наклон 50,6 °
Орбитален период 93,4 минути
Апоапсида 543 км
Периапсида 343 км
Меѓународна ознака 1983-091A

Космос-1494 е еден од над 2400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата Космос.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Капустин Јар, СССР на 31 август 1983. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 93,4 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 50,6 °. Најголемото негово растојание од Земјата било на оддалеченост од 543 km, а најмалото на 343 km.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]