Космос-1484

Од Википедија — слободната енциклопедија
Космос-1484
Тип на мисија сателит наменет за истражување на природните богатства на Земјата
Датум на лансирање 24 јули 1983
Носечка ракета Р-7 Семјорка (руски: Семёрка) (8К71, НАТО ознака SS-6 Sapwood), кој претставува повеќестепена ракета
Место на лансирање Тјуратам, Бајконур, СССР
Орбитален наклон 98,0 °
Орбитален период 97,2 минути
Апоапсида 659 км
Периапсида 593 км
Меѓународна ознака 1983-075A

Космос-1484 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Тјуратам, Бајконур, СССР на 24 јули 1983 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 2500 килограми. Космос-1484 бил сателит наменет за истражување на природните богатства на Земјата.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 97,2 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 98,0°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 659 км, а најмалото на 593.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]