Прејди на содржината

Космос-1408

Од Википедија — слободната енциклопедија
Космос-1408
Тип на мисија сателит наменет за електронско извидување, јавување и наведување
Датум на лансирање 16 септември 1982
Носечка ракета Циклон-3
Место на лансирање Плесецк, СССР
Орбитален наклон 82,5 °
Орбитален период 97,6 минути
Апоапсида 666 км
Периапсида 631 км
Меѓународна ознака 1982-092A

Космос-1408 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“. На 15 ноември 2021 г. сателитот е уништен од во проба на противсателитско оружје изведена од руската војска, што предизвикало расфрлање на вселенски отпад во орбити од 300 и 1.100 км над Земјата. Ова предизвикало можност за потенцијален судир со Меѓународната вселенска станица, поради што нејзиниот екипаж морал да се засолни во спасителните капсули. Сепак, утврдено е дека пробата не предизвикала опасност по никого.[1]

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 16 септември 1982 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 2200 килограми. Космос-1408 бил сателит наменет за електронско извидување, јавување и наведување.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 97,6 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 82,5°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 666 км, а најмалото на 631.

Уништтување[уреди | уреди извор]

On 15 November 2021, the satellite was destroyed, generating a space debris cloud that threatened the International Space Station.[2] The seven crew members aboard the ISS (four American, two Russian, one German)[1] took shelter in the crew capsules[3] so they could quickly return to Earth if debris struck the station.[4] The satellite had been in an orbit at an altitude just above the ISS orbital altitude,[5] and the debris passes by the ISS every 93 minutes.[6] The crew sheltered for only the second and third passes through the debris field, due to an assessment of the debris risk.[7] The debris also poses a risk to other low Earth orbit satellites.[4]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Russian Anti-Satellite Missile Test Poses No Threat – Moscow“. BBC News. 16 ноемвир 2021. Посетено на 19 ноември 2021. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
  2. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име iss.
  3. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име spacecom.
  4. 4,0 4,1 Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име BBC_debris.
  5. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име thedrive.
  6. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име verge.
  7. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име nasa.