Космос-1443

Од Википедија — слободната енциклопедија
Космос-1443
Датум на лансирање 2 март 1983
Носечка ракета Протон
Место на лансирање Тјуратам, Бајконур, СССР
Орбитален наклон 51,6 °
Орбитален период 90,9 минути
Апоапсида 319 км
Периапсида 319 км
Меѓународна ознака 1983-013A

Космос-1443 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Тјуратам, Бајконур, СССР на 2 март 1983 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 90,9 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 51,6°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 319 км, а најмалото на 319.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]