Прејди на содржината

Космос-1445

Од Википедија — слободната енциклопедија
BOR-4S во МАКС, Жуковски, 2005 година.
Космос-1445
Датум на лансирање 15 март 1983
Носечка ракета Р-14 Чусоваја (руски: Чусовая) (8К65, НАТО ознака SS-5 Skean), кој претставува повеќестепена ракета
Место на лансирање Капустин Јар, СССР
Орбитален наклон 50,6 °
Орбитален период 88,5 минути
Апоапсида 223 км
Периапсида 177 км
Меѓународна ознака 1983-017A

Космос-1445 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци

[уреди | уреди извор]

Општи податоци

[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Капустин Јар, СССР на 15 март 1983 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета.

Орбитални податоци

[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 88,5 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 50,6°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 223 км, а најмалото на 177.

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Литература

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]