Качамак

Од Википедија — слободната енциклопедија
Качамак
Традиционален качамак од село Трница во прилог со кисело млеко и парче сирење.
Дел од оброкотглавно
РегионБалкан
Главни состојкипченкарно брашно
Варијантиповеќе

Качамак[1], бакрдан[2] или бакрданик е вид на традиционално јадење кое воглавно се прави од пченкарно брашно.[3]

Ова јадење спаѓа во традиционалните јадења во Македонија, Србија, Црна Гора, Босна и Херцеговина, Бугарија, и Турција. Во качамакот може да се додаваат разни прилози како што се: сирење, месо, пржена свинска маст, пржена сланина, џимиринки, кисело млеко, слатко млеко, шеќер и кајмак.[4]

За да се заштеди на брашно, се додава компир, кој се вари до неговото распаѓање и се соединува со брашното во хомогена смеса.

Слични јадења како качамакот постојат и во другите краеви на Балканот, но под разни називи како: мамалига, жганци, пура, палента и полента[5]. Во Италија и западните земји постојат слични јадења кои исто така се викаат palenta или polenta, додека на југот на САД се викаат grits.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Качамак“Дигитален речник на македонскиот јазик
  2. „Бакрдан“Дигитален речник на македонскиот јазик
  3. Kačamak za dug život
  4. Kačamak i proja za zdravije telo
  5. „Бакардан или качамак“. MiGusto.mk - Мој живот. Мојот вкус! (англиски). 2012-11-11. Архивирано од изворникот на 2017-09-01. Посетено на 2017-08-22.