Сланина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Сланина

Сланина е еден вид на месо, направена од свинско месо. Сушените сланини содржат голема количина сол во расолу или во суво пакување. Од оваа постапка се прави свежи сланина.  Варените сланини се подготвени да се јадат, но се уште може да се готват пред јадење.

Според некои истражувања, ако се јадат во умерени количини, сланина може да имаат позитивно влијание врз здравјето.[1] Имено, речиси половина маст од сланина има Монстурене масти кои се навагаат во маслиново масло, и се појавува  да се намали нивото на холестерол. Исто така, научниците напоменале дека секојдневното јадење на сланина може да предизвика проблеми во здравјето.[2]

Пример за користење[уреди | уреди извор]

  • Варени јајца со сланина
  •  Зајак шпикуван со сланина

Извори[уреди | уреди извор]

  1. Рудеж, Тања (24. 11. 2011.). „„Сланина спушта масноће у крви““. Јутарњи лист. Јутарњи лист. http://www.jutarnji.hr/slanina-spusta-masnoce-u-krvi/369568/. посет. 18. 11. 2011. г. 
  2. „„Сендвич са сланином на дан, дупло већи ризик““. Мој педијатар. -{mojpedijatar.co.rs}-. 1. 3. 2011.. http://www.mojpedijatar.co.rs/sr/article/sendvic-sa-slaninom-na-dan,-duplo-veci-rizik/377. посет. 18. 11. 2011. г. 

Наводи[уреди | уреди извор]