Прејди на содржината

Карл Шварцшилд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Карл Шварцшилд
Карл Шварцшилд (1873–1916)
Роден(а)9 октомври 1873(1873-10-09)
Франкфурт на Мајна
Починал(а)11 мај 1916(1916-05-11) (возр. 42)
Потсдам
НационалностГерманец
ПолињаФизика
Астрономија
ОбразованиеМинхенски универзитет Лудвиг Максимилијан
Докторски менторХуго фон Зелигер
Влијаел врзМартин Шварцшилд

Карл Шварцшилд (германски: Karl Schwarzschild; 9 октомври 1873 во Франкфурт на Мајна11 мај 1916 во Потсдам) — германски физичар и астроном. Тој, исто така, е татко на астрофизичарот Мартин Шварцшилд.

Живот[уреди | уреди извор]

Шварцшилд е роден во Франкфурт на Мајна во еврејско семејство. Неговиот татко бил активен член на деловната заедница на градот и во неговото семејство имало предци кои живееле во градот уште од шеснаесеттиот век.[1] Карл посетувал еврејско основно училиште до 11 годишна возраст.[2] Тој бил чудо од дете, изработувајќи два труда за бинарни орбити (небесна механика) кои биле објавени пред неговата шеснаесетта година.[3][4] Студирал во Штрасбург и Минхен, стекнувајќи се со докторско звање во 1896 година за работа на теориите на Анри Поенкаре.

Од 1897 година, работел како асистент во опсерваторијата Куфнер во Виена.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Sadri Hassani Mathematical Physics: A Modern Introduction to Its Foundations Погледнат 25-04-2015
  2. „Biography“.
  3. John Daintith - Biographical Encyclopedia of Scientists CRC Press 25-04-2015
  4. Search engine verification of : "published papers before sixteen years of age" 25-04-2015

Надворешни врски[уреди | уреди извор]