Прејди на содржината

Карл Воуз

Од Википедија — слободната енциклопедија
Карл Воуз
Роден(а)15 јули 1928
Сиракуза, Њујорк
Починал(а)30 декември 2012
НационалностСАД/американец
Полињамикробиологија
УстановиУниверзитетот на Илиноис
ОбразованиеУниверзитетот Јеил
Познат поАрхеи
Поважни наградиLeeuwenhoek Medal (1992)
Selman A. Waksman Award (1995)
National Medal of Science (2000)
Crafoord Prize (2003)
Фотографија од Карл Воуз

Карл Воуз (англиски: Carl Woese; Сиракуза, Њујорк, 15 јули 1928- Урбана, Илиноис, 30 декември 2012) беше американски микробиолог и биофизичар, одговорен за актуелната поделба на живите организми во три домени: археи, бактерии и еукарии, врз основа на неговите истражувања на рибозомалната РНК. Иако Воуз заедно со Џорџ Фокс ја понудил својата теорија за нова класификација на живите организми во 1977 година, таа била прифатена дури во средината на осумдесеттите години.[1][2][3]

Наводи[уреди | уреди извор]

фотографија од Карл Воуз
  1. Woese C, Kandler O, Wheelis M (1990). „Towards a natural system of organisms: proposal for the domains Archaea, Bacteria, and Eucarya“. Proc Natl Acad Sci USA. 87 (12): 4576–9. doi:10.1073/pnas.87.12.4576. PMC 54159. PMID 2112744. Архивирано од изворникот на 2008-06-27. Посетено на 2011-03-21.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)
  2. Woese C, Magrum L, Fox G (1978). „Archaebacteria“. J Mol Evol. 11 (3): 245–51. doi:10.1007/BF01734485. PMID 691075.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)
  3. Woese C, Fox G (1977). „Phylogenetic structure of the prokaryotic domain: the primary kingdoms“. Proc Natl Acad Sci USA. 74 (11): 5088–90. doi:10.1073/pnas.74.11.5088. PMC 432104. PMID 270744.