Караѓозбегова џамија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Караѓозбегова џамија
Karađozbegova džamija
Основни податоци
МестоМостар, Босна и Херцеговина
Припадностислам
Осветен1530
Мреж. местоVisitMostar.net
Архитектонски опис
Архитект(и)Синан
Архитектонски типџамија
Архитектонски стилОтоманско Царство
Завршен2004
Особености
Минариња1
Материјаликамен

Караѓозбеговата џамија е џамија која се наоѓа во Мостар, Босна и Херцеговина. Објектот бил изграден во периодот помеѓу 1557 до 1558 година од страна на славниот Синан. По војната во Босна, џамијата била доста напуштена и оштетена, но истата била реконструирана во 2004 година.