Џамија Гази Хусрев Бег

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џамија Гази Хусрев Бег
Begova džamija
Gazi Hüsrev Bey Camii
Основни податоци
МестоСараево, Босна и Херцеговина
Припадностислам
Осветен1530
Архитектонски опис
Архитект(и)Ајем Есир Али
Архитектонски типџамија
Особености
Висина на куполата (надв.)26 метри
Минариња1
Висина на минарето47 метри

Џамијата Гази Хусрев Бег (турски: Gazi Hüsrev Bey Camii) е џамија која се наоѓа во Сараево, Босна и Херцеговина. Овој објект бил изграден во 1530 година, а нејзин архитект е Акем Есир Али[1] кој исто така ја изградил џамијата Јавуз Селим во Истанбул. Нејзиното купе е високо 26 метри, а нејзиното минаре 47 метри.

Во 1898 година, за време на Австроунгарското Царство, Беговата џамија, како скратено ја нарекуваат сараевчани, е прва џамија во светот во која се изработени електрични инсталации како и внатрешно електрично осветлување.

Сместена во срцето на Баш Чаршијата, Беговата џамија е мета на многубројните туристи од цел свет.

Во медиуми[уреди | уреди извор]

Беговата џамија заедно со саат-кулата е застапена во многу филмови, пред сè во филмови од документарен карактер.

Во филмот Валтер го брани Сараево, впечатлива е 10 минутната престрелка на Пилот (Бата Живоиновиќ), Сури (Слободан Димитриевиќ) и Илегалец (Давор Антолиќ) со германски воен ескадрон кој е во интензивна потрага по Валтер. Престрелката се одвива во влезните одаи, во дворот на џамијата, на саат-кулата и по покривот на џамијата.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2014-01-06. Посетено на 2014-08-23.