Шерефудинова Бела џамија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Шерефудинова Бела џамија
Šerefudinova Bijela Džamija
Основни податоци
Место

Високо, Босна и Херцеговина

</noinclude>
Припадност Ислам
Осветен 1477
Архитектонски опис
Архитектонски тип џамија
Архитектонски стил Отоманска империја
Творец </noinclude>
Завршен 1980
Уништен </noinclude>

Шерефундиновата Бела џамија е џамија која се наоѓа во Високо, Босна и Херцеговина. Овој објект бил изграден во 1477 година, а сегашниот изглед го добила во 1980 година.