Арнаудија џамија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Арнаудија џамија
Поглед кон џамијата
Основни податоци
МестоБања Лука, Босна и Херцеговина
Припадностислам
Осветен1594
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија

Арнаудија џамија е џамија која се наоѓала во Бања Лука, Босна и Херцеговина. Објектот бил играден во 1594 година и разрушен во 1993 година од страна на Армијата на Република Српска[1]. Во 2017 година започнала повторна изградба на џамијата.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Banja Luka u Snu Архивирано на 20 јануари 2007 г. - site visited 2006-12-04