Златибор (Чајетина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Предлошка:Насељено место у СрбијиЗлатибор е град во Србија во општина Кајетина во областа Златибор . Според пописот од 2011 г. имало 2.821 жител.

Промени во името на населбата Златибор[уреди | уреди извор]

  • Кулашевац - до 1893 година.
  • Краљeва Вода ( еднина ) - од 1893 до 1946 година
  • Партизански Води ( множина ) - од 1946 до 1991 година
  • Златибор - од 1991 година

Историја[уреди | уреди извор]

[[Датотека:Златибор_1937.jpg|лево|мини|250x250пкс| Воздушна-бања центар Златибор 1937 година. ]]

„ Брз воз во Златибор “

До крајот на 19 година. век, ова тогаш сè уште мало село се викало Кулашевац, име според изворот и потокот во неговиот центар. Од зградите тука се наоѓала само дрвената веранда на Јован Мишиќ . Златиборски сердар и очигледно принцот Милош, исто така летувале тука со своите семејства.

Во 1893 година, кралот Александар Обреновиќ престојувал во Кулашевац и му ветил на Петар Мишиќ, тогашен претседател на општината, дека Златибор ќе стане туристичка област. На празникот Преображение Господово таа година, кралот изградил фонтана (Кралска Чешма) на изворот на Кулашевац, и оттогаш ова место се вика Краљева Вода . Септември 1905 година година, кралот Петар Први Караѓорѓевиќ и престолонаследникот Александар го посетиле Краљева Вода. Оттогаш, туризмот на Златибор и Краљева Вода се развивал побрзо. Хотелот Краљева Вода и една вила, биле завршени во 1910 година,тоа биле првите објекти што започнале да примаат гости. Во 1927 година, Краљева Вода била поврзана со Ужице на модерен начин. Изграден бил и нов хотел Швајцарија, а летниковците се делеле бесплатно. Домот за сместување и закрепнување на хендикепираните лица е изграден во 1931 година. Истата година, Краљева Вода исто така добила водоснабдување .

По Втората светска војна, во спомен на партизаните кои биле ранети и кои биле застрелани во ноември и декември 1941 година, Краљева Вода била именувана како Партизанска вода . Во седумдесеттите години на 20 век, тој се развивал, и не запрел до денес. На крајот на 20. век, името на Партизанска вода е сменето во Златибор, па затоа често постои конфузија помеѓу името на местото и планината, особено меѓу туристите .

Растејќи и проширувајќи се, Златибор се поврзал со Палисада, која некогаш била посебно место. Туризмот се развил и на Палисадата. Парцелите за изградба на колиби се делеле бесплатно, а во повеќето случаи сопствениците биле од Белград[се бара извор] .

Тука се наоѓаат и основното училиште „Димитрије Туцовиќ“ ИО Златибор, железничката станица Златибор, црквата Свето Преображение Господово, вилата „Јеље“, вилата „Блед“, вилата Џура Борошиќ, вилата Радомир Милачевиќ-Милац, вилата Александар Павловиќ, вилата Јанчиќ .

Градски окрузи[уреди | уреди извор]

Градски области на Златибор се:

  • Обудојевица, исто така Обадовица и Обудовица, е градски округ во Златибор. Некогаш имало пространи пасишта, а денес солитери и хотели . Целата оваа област била именувана по потокот што течел таму, а денес е дел од канализацијата Златибор. Обудојевица е популарна по своите скијачки терени.

Галерија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Во населбата Златибор живеат 1834 возрасни жители, а просечната возраст на населението е 37,0 години (36,3 за мажи и 37,7 за жени). Во населбата има 811 домаќинства, а просечниот број на членови по домаќинство е 2,89.

Оваа населба е во голем дел населена со Срби (според пописот од 2002 година), а во последните три пописи е забележано зголемување на бројот на жители. Од сите населени места во Златибор, Златибор забележал најголем пораст на населението во последните десет години. 1991 година

Предлошка:ДомаћинстваНасељаСрбија

галерија со слики[уреди | уреди извор]

Види повеќе[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]