Зеланд

Координати: 51°34′N 3°45′E / 51.567° СГШ; 3.750° ИГД / 51.567; 3.750
Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Зеланд (покраина))
Зеланд
Покраина во Холандија
Знаме на ЗеландГрб на Зеланд
Гесло: Luctor et Emergo
Се борам и изникнувам
Химна: "Zeeuws volkslied"
"Зеландска химна"
Местоположба во Холандија
Местоположба во Холандија
Координати: 51°34′N 3°45′E / 51.567° СГШ; 3.750° ИГД / 51.567; 3.750
ДржаваХоландија
Гл. градМиделбург
Управа
 • Комисионер на кралотХан Полман
Површина
 • Вкупна2,934 км2 (1,133 ми2)
 • Земјишна1,788 км2 (0,690 ми2)
 • Вода1,146 км2 (0,442 ми2)
Ранг8
Население (2006)
 • Вкупно380,186
 • Ранг12
 • Густина130/км2 (340/ми2)
 • Ранг11
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
ISO 3166NL-ZE
Мреж. местоzeeland.nl

Зеланд (холандски: Zeeland, зеландски: Zeêland) — покраина во Холандија. Зеланд е најзападната покраина во Холандија, која се наоѓа во југозападниот дел на државата. Покраината е составена од поголем број острови во близина на Белгија. Главен град на покраината е Миделбург. Зеланд има вкупно население од околу 380.000 жители, и вкупна површина од 2,930 км2, од кои 1,140 км2 се вода.

Зеланд на холандски значи „морска земја“, односно името се однесува на местоположбата и самата географска структура на покраината. Поголем дел од Зеланд е под надморска височина. Последната голема поплава во регионот била во 1953. Главна стопанска гранка во покраината е туризмот. Океанската држава Нов Зеланд е именувана по оваа покраина.

Географија[уреди | уреди извор]

Карта на Зеланд.

Покраината Зеланд е голема речна делта на неколку реки, меѓу кои Шелда, Рајна и Меза. Поголем дел од покраината е под надморската височина и дел од копното било повратено со тек на времето (водата се повлекувала, приридно или вештачки). Луѓето граделе вештачки брда, кои со тек на времето станувале суви острови.

Општини[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Покраината има население од 380.186 жители и густина на население од 210 жители на километар квадратен. Таа е 12 најголема покраина во државата по население и 11 најнаселена во Холандија

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]