Западна Двина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Западна Двина
Западна Двина како Даугава во Рига
Извор Русија
Утока Ришки Залив, Балтичко Море
Земји во сливот Белорусија, Русија
Должина 1.022 км (635 mi)
Надм. вис. на изворот 221 m (730 ft)
Надм. вис. на устието 0 m (0 ft)
Прос. проток Шаблон:Convert/m3/s
Сливно подрачје 87.900 km2 (33,900 sq mi)

Западна Двина или Даугава (руски: Западная Двина, белоруски: Заходняя Дзвіна, летонски: Daugava, германски: Düna, полски: Dźwina) е река во источна Европа со вкупна должина од 1020 km. Извира во Валдајската висорамнина и тече низ Русија, Белорусија и кај Рига се влева во Балтичкото Море. Оваа река е прикажана на банкнота од 10 лати.

Градови на Западна Двина/Даугава[уреди | уреди извор]

Притоки[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]