Жорди Кројф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Жорди Кројф
Лични податоци
Полно име Јохан Жорди Кројф
Роден на 9 февруари 1974(1974-02-09)(50 г.)
Роден во Амстердам, Холандија
Држава Холандија Холандија
Висина &100000000000001830000001,83 м
Играчки податоци
Позиција среден ред
Сегашен клуб Чункинг Лифан Чункинг Лифан (тренер)
Повлекување 2010 (36 г.) - како играч
Младинска кариера
1981–1988 Ајакс Ајакс
1988–1992 Барселона Барселона
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1992–1994 Барселона Б Барселона Б 47 (14)
1994–1996 Барселона Барселона 41 (11)
1996–2000 Манчестер Јунајтед Манчестер Јунајтед 34 (8)
1999Селта Селта Виго 11 (2)
2000–2003 Алавес Алавес 94 (7)
2003–2004 Еспањол Еспањол 30 (3)
2006–2008 Металург Донецк Металург Донецк 28 (0)
2009–2010 Валета 17 (10)
Total 299 (55)
Репрезентација
1996 Холандија Холандија 9 (1)
Раководител на екипите
2009–2010 Валета (играч-помошник тренер)
2010–2012 АЕК Ларнака АЕК Ларнака (спортски директор)
2012–2017 Макаби Тел Авив Макаби Тел Авив(спортски дикректор)
2017–2018 Макаби Тел Авив Макаби Тел Авив
2018– Чункинг Лифан Чункинг Лифан
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари.
† Учества (Голови).

Јохан Жорди Кројф (роден на 9 февруари 1974 година, во Амстердам) — холандски спортски директор, фудбалски тренер и поранешен играч од средниот ред. Во моментов тој е тренер на екипата на Чункинг Лифан во кинеското првенство

Жорди е син на поранешниот холандски играч и тренер Јохан Кројф.

Како фудбалер, тој играл од 1992 до 2010 година, вклучувајќи ги и периодите во двете големи екипи за кој играл Барселона и Манчестер Јунајтед. Во 1997 година играјќи за Јунајтед, ја освоил титулата во Премиер лигата, што бил еден од најголемите успеси во неговата кариера.[1]

Како репрезентативец на Холандија, тој забележал девет настапи за лалињата и бил вклучен во составот за Европското првенство 1996.

Титули[уреди | уреди извор]

Шпанија Барселона[уреди | уреди извор]

Англија Манчестер Јунајтед[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. https://www.dreamteamfc.com/c/archives/uncategorized/155085/13-players-who-won-premier-league-titles-by-sitting-on-the-sidelines/
  2. http://www.linguasport.com/futbol/nacional/supercopa/supercopa94.htm
  3. „Jordi Cruyff: Overview“. Premier League. Посетено на 16 April 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]