Жијан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Жијан
Река Лоара во Жијан
Река Лоара во Жијан
Жијан is located in Франција
Жијан
Жијан
Координати: 47°41′23″ СГШ; 2°37′48″ ИГД / 47.689722° СГШ; 2.630000° ИГД / 47.689722; 2.630000Координати: 47°41′23″ СГШ; 2°37′48″ ИГД / 47.689722° СГШ; 2.630000° ИГД / 47.689722; 2.630000
ЗемјаФранција
РегионЦентар-Долина на Лоара
ДепартманЛоаре
ОкругМонтаргис
КантонЖијан
Управа
 • Градоначалник (2001–2008) Жан Пјер Хуртигер
Површина167,86 км2 (2,620 ми2)
Население (1999)215.332
 • Густина2.3/км2 (5.9/ми2)
INSEE/Пошт. бр.45155 / 45500
Надм. висина117 м
(прос. 161 м)
1 Катастарски податоци, каде не се вбројани езера, бари и ледници > 1 км2 и речни устија. 2 Единечно пребројување: жителите на повеќе општини (на пр. студенти и воени лица) се бројат само еднаш.

Жијан е општина во департманот Лоара во североцентрална Франција.

Жијан се наоѓа на Лоара, 80 км од Орлеан. Градот бил купен за кралски имот од Филип II Август. Градот е збратимен со Малмесбери во Англија.

Знаменитости[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]