Еспресо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Еспресо
Espresso
Класично еспресо
Типтопло
Земја на потеклоИталија
Се појавил1901
Бојацрна

Еспресо (италијански: espresso) – вид пијалак од кафе со италијанско потекло. Се добива со поминување на вода под голем притисок низ мелено, иситнето кафе. Еспресото главно е погусто од кафето кое се прави со други методи, има поголема концентрација на суспендирани и растворени цврсти материи, а на врвот има „крем“ (пена со кремаста конзистенција).[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Кафето еспресо било развиено во Милано (Италија) на почетокот на 20 век. Сè до 1940-тите било подготвувано само со помош на водена пареа.

Особини[уреди | уреди извор]

Еспресото се разликува од обиченото кафе по „густината“, концентрацијата на растворни цврсти материи и количина која се служи (25-30 мл). Хемискиот состав е комплексен и дел од материите се распаѓа со оксидација или со ладење. Како резултат од начинот на подготовка, вкусот и хемиските состојки на обичното кафе се концентрирани во мала количина течност. Тоа овозможува еспресото да се користи како основа за други пијалаци: кафе лате, капучино, макијато и кафе мока.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Illy, "Il caffè e i cinque sensi" [1]: "La tazzina di porcellana bianca incornicia la çrema: una trama sottile nei toni del nocciola, percorsa da leggere striature rossastre"

Литература[уреди | уреди извор]

 • Bersten, Ian (1993). Coffee Floats Tea Sinks: Through History and Technology to a Complete Understanding. Helian Books. ISBN 0-646-09180-8.CS1-одржување: ref=harv (link)
 • Burchfield, R. W (1996). Fowler's Modern English Usage (third. изд.). Oxford: Oxford University Press. ISBN 978-0-19-869126-6.CS1-одржување: ref=harv (link)
 • Garner, Bryan (2000). The Oxford Dictionary of American Usage and Style. New York: Oxford University Press. ISBN 978-0-19-513508-4.
 • Morris, Jonathan (2007). The Cappuccino Conquests. The Transnational History of Italian Coffee. Academia.org. University of Hertfordshire.CS1-одржување: ref=harv (link)
 • Davids, Kenneth (2013). Coffee: A Guide to Buying, Brewing, and Enjoying (5.. изд.). St. Martin's Press. ISBN 1466854421.
 • Dean, Adam (23 мај 2006). The Founding Fathers of Espresso. Whole Latte Love. Архивирано од изворникот на 27 декември 2012.
 • Fumagalli, Ambrogio (1995). Coffee Makers. Chronicle Books. ISBN 0-8118-1082-8.
 • Illy, Andrea; Viani, Rinantonio. Espresso: The Science of Quality. Academic Press. ISBN 0-12-370371-9.
 • Illy, Francesco; Illy, Riccardo (1989). The Book of Coffee. Milano: Abbeville Press. ISBN 1-55859-321-7.
 • Schomer, David C. Espresso Coffee: Professional Techniques. 1996.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]