Кафе мока

Од Википедија — слободната енциклопедија

Кафе мока, исто така наречена мокачино, е топол пијалок со вкус на чоколадо кој е на кафе лате[1] најчесто се служи во чаша наместо во шолја. Други најчесто користени правописи се мокачино[2] и исто така мокачино. Името потекнува од градот Мока, Јемен, кој бил еден од центрите на раната трговија со кафе. Како лате, името најчесто се скратува на само мока.

Одлики[уреди | уреди извор]

A caffè mocha sitting on a white plate and beige table.
caffè мока со млеко, арабика мока еспресо, млечна пена, чоколаден сируп и разни преливи, послужени со колаче Амарето

Како кафе лате, кафе мока се базира на еспресо и топло млеко, но со додаден вкус на чоколадо и засладувач, обично во форма на какао во прав и шеќер. Многу сорти наместо тоа користат чоколаден сируп, а некои може да содржат темно или млечно чоколадо.

Кафе мока, исто така може да се нарече топло чоколадо со додадено еспресо или како капучиното. Кафените мока обично ја содржат препознатливата млечна пена на врвот; како што е вообичаено со топлото чоколадо, тие понекогаш се служат со шлаг. Тие обично се преливаат со цимет во прав, шеќер или какао во прав, а одозгора може да се додадат и бел слез за вкус и декорација.

Мокачино мока во Нов Зеланд

Варијанта е бела caffè мока, направена со бело чоколадо наместо млеко или темно. Постојат и варијанти на пијалок кои ги мешаат двата сирупа; оваа смеса се нарекува со неколку имиња, вклучувајќи црно-бела мока, мермерна мока, кафеава мока, смокинг мока и зебра мока.

Друга варијанта е мокачино кое е шут за еспресо (двојно) или со комбинација на парен млеко и какао во прав или чоколадно млеко. И мокацино и caffè мока може да имаат чоколаден сируп, шлаг и додадени додатоци како што се цимет, морско оревче или чоколадни посипи.

Трета варијанта на caffè мока е да користите база на кафе наместо еспресо. Комбинацијата потоа би била кафе, млеко на пареа и додадена чоколада. Ова е исто како шолја кафе помешано со топло чоколадо. Содржината на кофеин во оваа варијација тогаш би била еквивалентна на вклучениот избор на кафе.

Содржината на кофеин е приближно 12.7 милиграми, што е 152 милиграми за 350 мл стакло.

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Список на пијалоци за кафе
  • Список на топли пијалаци
  • Мока, Јемен

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Campbell, Dawn; Smith, Janet L. (1993). The Coffee Book. Pelican Publishing Company. стр. 98. ISBN 0882899503.
  2. „mochaccino“. Oxford Dictionaries. © 2017 Oxford University Press. Архивирано од изворникот на March 31, 2017. Посетено на 30 March 2017.