Ер (река)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ер
Eure
L'Eure.jpg
Реката Ер
ЗемјаФранција
Слив
Главен изворНормандија
240 м
УстиеСена
49°18′22″N 1°9′20″E / 49.30611° N; 1.15556° E / 49.30611; 1.15556 (Seine-Eure)Координати: 49°18′22″N 1°9′20″E / 49.30611° N; 1.15556° E / 49.30611; 1.15556 (Seine-Eure)
Сливна повр.5.935 м²
Физички особености
Должина229 км
Проток
  • Просечен:
    26 м³/с
Ер (река) на Ризницата

Ер (француски: Eure) — река во северна Франција, лева притока на Сена. Извира во местото Маршенвил во департманот Орн и се влева во Сена кај Пон де л'Арш. По реката се наречени два департмана: Ер и Ер и Лоар.

Насселени места по течението[уреди | уреди извор]

По течението на Ер се расположени следниве населени места (дадени по департмани):[1]

Главни притоки на Ер се Авр и Итон.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Геопортал (француски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • Commons-logo.svg Ер (река) на Ризницата ?
  • Ер на базата „Сандр“ (француски)