Лоар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лоар
Loir
France Loir-et-Cher Lavardin pont 01.JPG
Лоар во Лаварден
ЗемјаФранција
Слив
Главен изворПерш
150 м
УстиеСарта
47°33′27″N 0°31′35″W / 47.55750° N; 0.52639° W / 47.55750; -0.52639 (Сарта-Лоар)Координати: 47°33′27″N 0°31′35″W / 47.55750° N; 0.52639° W / 47.55750; -0.52639 (Сарта-Лоар)
Сливна повр.8.270 км²
Физички особености
Должина317 км
Проток
  • Просечен:
    33 м³/с
Лоар на Ризницата
Лоар кај опатиската црква „Св. Троица“ во Вандом.

Лоар (француски: Loir) — река во западна Франција, лева притока на Сарта.[1] Извира северно од Илер Комбре во департманот Ер и Лоар. Завршува влевајќи се во реката Сарта во Бриоле, северно од градот Анже.

Реката е и посредна притока на Лоара, бидејќи оди напоредно на неа и ги дели плавните подрачја.

Населени места по течението[уреди | уреди извор]

Притоки[уреди | уреди извор]

  • Озана
  • Јер
  • Бре
  • Егр
  • Кони

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Река Лоар — база „Сандр“ (француски)