Прејди на содржината

Ермера (општина)

Координати: 8°50′S 125°23′E / 8.833° ЈГШ; 125.383° ИГД / -8.833; 125.383
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ермера
Ermera
Општина
Ермера
Ермера
Знаме на Ермера
Мапа на Источен Тимор, истакнувајќи ја општината Ермера
Мапа на Источен Тимор, истакнувајќи ја општината Ермера
Држава Источен Тимор
Главен градГлено
Површина
 • Вкупна768 км2 (297 ми2)
Население
 • Вкупно125 702
 • Густина160/км2 (400/ми2)
Час. појасUTC+9 (UTC+9)
ИЧР (2017)0.562 medium

Ермера (португалски: Município Ermera, тетум: Munisípiu Ermera) е една од општините (поранешни окрузи) на Источен Тимор, сместена во западно-централниот дел на земјата. Има население од 125 702 (Попис 2015 година) и површина од 748 км2.

Етимологија[уреди | уреди извор]

Зборот Ermera на локалниот јазик Мамбаи значи „црвена вода“.

Географија[уреди | уреди извор]

Мапа на Ермера

Ермера е една од двете општини во источен Тимор, без излез на море, другата е Ајлеу. Се граничи со Ликиса на север, со Дили на североисток, со Ајлеу на исток, со Ајнару на југоисток и со Бобонару на запад.[1]

Главниот град на општината е Глено, кој се наоѓа на 30 км југозападно од главниот град Дили. Градот Ермера, исто така познат како Вила Емера, се наоѓа на 58 км од главниот град покрај истиот пат. Во Маробо (Атсабе Административно место) има остатоци од бања со врели извори од колонијалното време. Базенот сè уште се користи.

Население[уреди | уреди извор]

Населението во општината според податоците за 2015 година е 125 702 луѓе; заклучно со 2004 година, општината броеше 103 199 луѓе. Просечната густина на населението е 160 луѓе / км². Просечната возраст на населението е 17,2 години. 53,9% од населението го сметаат Мамбаи за свој мајчин јазик, 27,4% - Тетум и 17,7% - Кемак. Заклучно со 2004 година, 97,6% од населението на Ермер е римокатолик; 1,7% се поборници на традиционалните анимистички верувања, 0,5% се протестантски, а 0,1% се ислам.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Имиња на места во Источен Тимор“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2017-02-14.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]