Мануфахи (општина)

Координати: 9°00′S 125°47′E / 9.000° ЈГШ; 125.783° ИГД / -9.000; 125.783
Од Википедија — слободната енциклопедија
Мануфахи
Manufahi
Општина
Саме, Мануфахи
Саме, Мануфахи
Знаме на Мануфахи
Мапа на Источен Тимор, истакнувајќи ја општината Мануфахи
Мапа на Источен Тимор, истакнувајќи ја општината Мануфахи
Држава Источен Тимор
Главен градСаме
Површина
 • Вкупна1.323 км2 (511 ми2)
Население
 • Вкупно53 691
 • Густина41/км2 (110/ми2)
Часовен појасUTC+9 (UTC+9)
ИЧР (2017)0.618 medium

Мануфахи (португалски: Município Manufahi, тетум: Munisípiu Lautein) — една од општините на Источен Тимор. Има население од 53 691 (попис од 2015 година) и површина од 1 323 км².[1] Главниот град на општината е Саме.

Историја[уреди | уреди извор]

За време на португалската колонија, општината се викаше Саме, по главниот град. Тоа беше епицентарот на Големата буна од 1910–12 година.

За време на индонезиската окупација, тогашната под-област Хато-Удо беше отцепена од тогашната област Мануфахи и се приклучи на Ајнару, а тогашната под-област Турискаи, претходно во Ајнару, беше преместена во Мануфахи.

Географија[уреди | уреди извор]

Мапа на Мануфахи

Мануфахи лежи на јужниот брег на Источен Тимор, на Тиморското Море. Се граничи со Манатуту на исток, Ајнару на запад и Ајлеу на север.

Население[уреди | уреди извор]

Покрај националните официјални јазици тетумски и португалски јазик, се зборува и малајо-полинезиски јазик Мамбаи.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Wayback Machine“. web.archive.org. 2016-12-31. Архивирано од изворникот на 2016-12-31. Посетено на 2020-11-18.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]