Манатуту (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Манатуту
Manatutu
Општина
Брег во Манатуту
Брег во Манатуту
Знаме на Манатуту
Мапа на Источен Тимор, истакнувајќи ја општината Манатуту
Мапа на Источен Тимор, истакнувајќи ја општината Манатуту
Држава Источен Тимор
Главен градМанатуту
Површина
 • Вкупна1.782 км2 (688 ми2)
Население
 • Вкупно46 619
 • Густина26/км2 (70/ми2)
Часовен појасUTC+9 (UTC+9)
ИЧР (2017)0.614 medium

Манатуту (португалски: Município Manatuto, тетум: Munisípiu Manatutu) е една од општините (поранешни области) на Источен Тимор, сместена во централниот дел на земјата. Има население од 46 619 жители (Попис 2010 година) и површина од 1 782 км2. Главниот град на општината е исто така именуван Манатуту.

Етимологија[уреди | уреди извор]

Зборот Manatuto е португалска апроксимација на локалниот збор на Тетум и Галоли јазиците, Manatutu, што значи „клукајдрвец “.[1]

Географија[уреди | уреди извор]

Мапа на Манатуту

Границите на општината Манатуту се идентични со границите на колонијален португалскиот Тимор.

Општината се граничи со општините Баукау и Викеке на исток и Мануфахи, Ајлеу и Дили на запад. Достигнува и до јужниот и северниот брег на островот и е само една од двете општини што го прават тоа (другата е Лаутен на крајниот исток) и има најголема географска разновидност. На север е теснецот Ветар, на југ е Тиморското Море.[2]

Население[уреди | уреди извор]

Покрај официјалните јазици на Источен Тимор (тетумски и португалски), голем дел од населението во општината го зборува малезиски-полинезиски јазик Галоли, кој според уставот е назначен за „национален јазик“.

Познати личности[уреди | уреди извор]

Општината е позната како родното место на Ханана Гусмао, првиот претседател на нацијата. Роден е во селото Лалеја (19 км источно од градот Манатуту).

Поврзано[уреди | уреди извор]

Нводи[уреди | уреди извор]

  1. „Wayback Machine“ (PDF). web.archive.org. 2017-02-14. Архивирано од изворникот (PDF) на 2017-02-14. Посетено на 2020-11-18.
  2. „Источен Тимор“.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]