Бобонару (општина)

Координати: 8°55′S 125°15′E / 8.917° ЈГШ; 125.250° ИГД / -8.917; 125.250
Од Википедија — слободната енциклопедија
Бобонару
Bobonaro
Општина
Малиана
Малиана
Знаме на Бобонару
Мапа на Источен Тимор, истакнувајќи ја општината Бобонару
Мапа на Источен Тимор, истакнувајќи ја општината Бобонару
Држава Источен Тимор
Главен градМалиана
Површина
 • Вкупна1.376 км2 (531 ми2)
Население
 • Вкупно97 762
 • Густина71/км2 (180/ми2)
Часовен појасUTC+9 (UTC+9)
ИЧР (2017)0.606 medium

Бобонаро (португалски: Município Bobonaro, тетум: Munisípiu Bobonaru) е општина (поранешна област) во Источен Тимор. Таа е втора најзападна општина на источната половина на островот. Има население од 97 762 жители (2015 година) и површина од 1 376 км².

Етимологија[уреди | уреди извор]

Зборот Bobonaro е португалска апроксимација на тетумскиот збор Bobonaru (или Buburnaru), што значи „висок еукалипт“.

Историја[уреди | уреди извор]

Општината е популарно одредиште во Тимор, поради нејзините планини и топли извори, но претрпе многу насилство во војната за независност. Балибо, кој се наоѓа на околу 10 милји од границата со Индонезија, е 70% уништен за време на милициското насилство што му претходеше на референдумот за независност на Источен Тимор. Исто така, тоа беше местото на убиството на пет новинари од Австралија од индонезиските сили на 16 октомври 1975 година за време на нападот на Индонезија во тогашниот португалски Тимор.

Географија[уреди | уреди извор]

Градови во Бобонару

Савуанското Море лежи северно од Бобонару. Општината се граничи со општините Ликиса на североисток, Ермера на исток, Ајнару на југоисток и Кова Лима на југ. На запад лежи индонезиската провинција Нуса Тенгага Тимур. На португалски Тимор, тогашната област ги имала истите граници со сегашната општина; сепак главниот град беше во Вила Арминдо Монтеиро, кој сега се нарекува Бобонару.[1]

Главниот град на Бобонару, Малијана е четвртиот по големина град во Источен Тимор. Од 2004 година имал 13 200 жители. Се наоѓа на 9,00 ° С и 125,22 ° Е, на 149 км од југозападно од главниот град Дили. Следните два најголеми града во општината се Бобонару Сити (познат и како Ауба), со 6 700 жители; и Лотои со 3 800 жители.

Население[уреди | уреди извор]

Покрај официјалните јазици тетумски и португалски јазик, голем дел од населението на Бобонару зборува на малезиско-полинезиските јазици Бекаис и Кемак и папуански јазик Бунак, кои со уставот се назначени за „национални јазици“.[2]

Инфраструктура[уреди | уреди извор]

Главниот пат помеѓу Дили и границата со Индонезија кај Батугаде поминува низ оваа општина, приближувајќи се до крајбрежјето за скоро целата должина на општината. Поминува низ административните места Атабае и Балибо.

Гранични премини[уреди | уреди извор]

Главниот граничен премин помеѓу Источен Тимор и Индонезија се наоѓа во оваа област во Батугаде, каде што се наоѓа имиграциската пошта Источен Тимор. Индонезискиот контролен пункт се наоѓа во Мотааин во Белу Регенси, провинцијата Нуса Тенгага Тимур. Уште еден помал контролен пункт на граничниот премин одржува Службата за имиграција на Источен Тимор во рамките на оваа општина во Тунибиби во близина на Малиана.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Имиња на места Источен Тимор“ (PDF). Архивирано од изворникот на 2017-02-14.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
  2. „Попис 2010“ (PDF).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]