Лаутен

Координати: 8°31′S 127°2′E / 8.517° ЈГШ; 127.033° ИГД / -8.517; 127.033
Од Википедија — слободната енциклопедија
Лаутен
Lautein
Општина
Плажа Валу, Тутуала, Лаутен, Источен Тимор
Плажа Валу, Тутуала, Лаутен, Источен Тимор
Знаме на Лаутен
Мапа на Источен Тимор, истакнувајќи ја општината Лаутен
Мапа на Источен Тимор, истакнувајќи ја општината Лаутен
Држава Источен Тимор
Главен градЛоспалос
Површина
 • Вкупна1.813 км2 (700 ми2)
Население
 • Вкупно65 240
 • Густина36/км2 (90/ми2)
Часовен појасUTC+9 (UTC+9)
ИЧР (2017)0.607 medium

Лаутен (португалски: Município Lautém, тетум: Munisípiu Lautein) е една од општините (поранешни области) на Источен Тимор, на источниот крај на островот Тимор. Има население од 64.135 жители (попис 2010 година) и површина од 1.813 км². Нејзин главен град е Лоспалос, кој се наоѓа на 248 километри источно од главниот град Дили.

Етимологија[уреди | уреди извор]

Зборот Лаутем (Lautém) е португалска верзија на локалниот збор Lauteinu на јазикот Фаталуку, што значи „свето платно“.

Историја[уреди | уреди извор]

Општина Лаутен е идентична со истоимената општина од времето на Естадо Ново. Во тоа време, многу локалитети имаа португалски имиња, почнувајќи од селото Лаутен, кое се викаше Вила Нова де Малака, но тука беа и Нова Назаре (денес Ком), Нова Сагрес (денес Тутуала) и Нова Инкора (Лаиваи), меѓу другите.

Географија[уреди | уреди извор]

На запад општината се граничи со општините Баукау и Викеке. На север лежи Бандското Море, а на југ Тиморското Море. Општината ја вклучува и најисточната точка на островот, Кап Кутча во административното место Тутуала и малиот остров Оако.[1]

Лаутем има прекрасни плажи со песок и див, планински и суров недопрен пејзаж. Тука живеат многу ендемски птици од Источен Тимор. Во близина на градот Лаутем има цртежи во пештери. Бројни камени саркофази и анимистички светилишта се наоѓаат низ целата општина.

Општината Лаутем е позната по птиците. Неговото општинско знаме има глава на жолто-сртска какаду.

Административни места на Лаутен
Градови во Лаутен

Население[уреди | уреди извор]

Населението во општината заклучно со 2015 година е 65 240 жители; за споредба, во 2004 година населението броеше 55 921 лице. Просечната густина на населението е околу 36 луѓе / км². Просечната возраст на населението заклучно со 2010 година е 17 години. Во периодот од 1990 до 2004 година, годишниот раст на населението во просек изнесуваше 1,72%.

62,5% од населението го зборува јазикот Фаталуку како мајчин јазик; Останати јазици се тетумскиот јазик, португалскиот и индонезискиот јазик. Стапката на неписменост е 61,1% (65,9% за жени и 56,0% за мажи). Само околу 40% од населението завршило средно училиште, а само 2,7% од населението има високо образование.

Економија[уреди | уреди извор]

Во овој регион на Источен Тимор, главните извори на приход за заедниците се занаетчиски риболов и егзистенцијално земјоделство. Овие активности се надополнети, во некои области, со продажба на традиционални таи (традиционално ткаење), како и производство на корпи и други видови ракотворби. Исто така, развиен е туризмот, а најпознати атракции се Илха де Jacако и плажата Валу.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Divisões Administrativas « Governo de Timor-Leste“. timor-leste.gov.tl (англиски). Посетено на 2020-11-14.
  2. „Источен Тимор Економија“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2019-04-22.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]