Баукау (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Баукау
Baucau
Општина
Плажа Осолата
Плажа Осолата
Знаме на Баукау
Мапа на Источен Тимор, истакнувајќи ја општината Баукау
Мапа на Источен Тимор, истакнувајќи ја општината Баукау
Држава Источен Тимор
Главен градБаукау
Површина
 • Вкупна1.506 км2 (581 ми2)
Население
 • Вкупно123 203
 • Густина82/км2 (210/ми2)
Часовен појасUTC+9 (UTC+9)
ИЧР (2017)0.602 medium

Баукау (португалски: Município Baucau, тетум: Munisípiu Baukau) е општина, и поранешна област на Источен Тимор, на северниот брег во источниот дел на земјата. Главниот град е исто така наречен Баукау (поранешно Вила Салазар). Населението во општината е 123 203 и има површина од 1.506 км².[1]

Географија[уреди | уреди извор]

Градови во Баукау

Границите на тогашниот округ Баукау за време на колонијалната ера беа исти како и сега. Северниот раб на општината е до теснецот Ветар; исто така се граничи со општините Лаутен на исток, Викеке на југ и Манатуто на запад.

Баукау има и широко крајбрежје со песочни плажи, идеално за пливање и други водни спортови.

Во административното место Венилале има тунели што Јапонците ги граделе за време на нивната окупација во Втората светска војна. Исто така, во ова административното место е тековен проект за реконструкција и реновирање на Ескола до Реино де Венилале (Училиште на Кралството Венилале).[2]

Население[уреди | уреди извор]

Покрај официјални јазици тетумски и португалски јазик, повеќето од жителите зборуваат на папуанскиот јазик макасае. Додека повеќето жители се римокатолици, но има и неколку муслимани.

Економија[уреди | уреди извор]

Баукау има најразвиено земјоделство во Источен Тимор. Покрај главните, ориз и пченка, Баукау произведува грав, кикирики, сладок компир, копра и маниoк. Исто така, одгледува биволи и кози. Недостаток на транспортни врски и непредвидливоста на достапноста на енергијата го спречуваат развојот на нови индустрии.

Баукау

Транспорт[уреди | уреди извор]

Баукау го има најголемиот аеродром во земјата, аеродромот Какунг.[3] Аеродромот се наоѓа на шест километри од градот Баукау. Тој служеше како главен аеродром во земјата пред индонезиската инвазија во 1975 година, кога беше преземен од индонезиската војска. Буколи, село со симболична улога во движењето на отпорот во Источен Тиморес, се наоѓа во подрачјето на Баукау.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Norman, James (2017-02-11). „Environmental concerns for Timor-Leste cement project“. The Saturday Paper (англиски). Посетено на 2020-11-15.
  2. „GERTiL > Projectos > Escola do Reino de Venilale“. web.archive.org. 2006-05-03. Архивирано од изворникот на 2006-05-03. Посетено на 2020-11-15.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
  3. „Trzy katastrofy - trzy zamachy? Nr 3: Smoleńsk Siewiernyj, 10.04.2010“. naTemat.pl (полски). Посетено на 2020-11-15.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]