Дон Жуан (Брехт)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Дон Жуан ― приспособување на германскиот драматург од дваесеттиот век Бертолт Брехт, на француската драмаДон Жуан од Молиер од 17 век. Тоа било првата изведба на Берлинскиот ансамбл по неговото преселување во Театарот на Шифбауердам, во 1954 година.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Squiers, Anthony (2014). An Introduction to the Social and Political Philosophy of Bertolt Brecht: Revolution and Aesthetics. Amsterdam: Rodopi. стр. 190. ISBN 9789042038998.

 

Цитирани дела[уреди | уреди извор]

  • Вилет, Џон. 1959 година. The Theatre of Bertolt Brecht: A Study from Eight Aspects. Лондон: Methuen. ISBN 0-413-34360-X.